Ezzel a 7 kegyetlen módszerrel játszik egy nárcisztikus személy veled

Ezeket kell komolyan venni!

Ezzel a 7 kegyetlen módszerrel játszik egy nárcisztikus személy veled

Egy nárcisztikus emberrel kapcsolatban lenni traumatikus élmény, még a legerősebb embert is képes megtörni. Hiszen kiválóan értenek ahhoz, hogy felhasználják ellened a bizonytalanságaidat, hogy a végén már magadra se ismerj. Érdemes minél előbb elvágni a toxikus kapcsolatot. Velük a legjobb nem jóban lenni és nem belemenni a beteges játékukba, illetve reménykedni, hogy minden jóra fordul.

Íme a 7 módszer, amivel aláássák az önértékelésedet:

1. Érzelmileg manipulálnak és elérik, hogy kételkedj magadban

A nárcisztikus emberek megtalálják a módját annak, hogy úgy tüntessék fel a dolgokat, mintha azok csak a te képzeleted szüleményei lennének, így elérve, hogy kételkedj a saját emlékeidben és érzéseidben is. Képesek nyíltan letagadni olyan dolgokat, amiket nyilvánvalóan kimondtak, vagy megtettek, és elhitetik veled, hogy csak te találtad ki az egészet. Szinte lehetetlen bármiért felelősségre vonni őket.

2. Kezdetben elárasztanak a szeretetükkel

A nárcisztikus személyek a kapcsolat kezdetén sokszor elárasztanak a szeretetükkel és a figyelmükkel, és bár azt hiheted, hogy ez csak a nagylelkűségük jele, valójában így csalogatnak be az áldozatukat. Amikor aztán már biztosak abban, hogy a markukban vagy, megváltozik a viselkedésük. Ezt a viselkedésformát nehéz lehet észrevenni, hiszen mindannyian szeretetre és figyelemre vágyunk, a nárcisztikus személyek pedig pontosan tudják ezt, és vissza is élnek vele.

3. „Háromszögelés”

A háromszögelés (angolul triangulation) egy kimondottan erős manipulációs és kontrolláló technika, amit a nárcisztikus emberek jellegzetessége. Lényegében arról van szó, amikor egy harmadik (valódi vagy kitalált) személyt vonnak be, hogy féltékenységet, feszültséget vagy versenyhelyzetet teremtsenek.

Néhány példa arra, hogy néz ki ez a gyakorlatban:

Egy harmadik fél bemutatása: Gyakran megemlíthetik, hogy mennyire vonzó vagy megértő egy munkatársuk, aminek hatására fenyegetve érzed magad.

Másokkal való összehasonlítás: Gyakran előfordulhat, hogy kedvezőtlenül hasonlítanak össze téged más emberekkel, például volt partnerekkel, barátokkal vagy kollégákkal.

Másokkal való üzengetés: Ahelyett, hogy közvetlenül kommunikálna, a nárcisztikus ember a barátokat, családtagokat vagy akár a gyerekeit is felhasználhatja arra, hogy üzeneteket közvetítsen. Ez zavart és félreértést kelthet.

Az emberek egymás ellen való kijátszása: Előfordulhat, hogy különböző embereknek különböző történeteket vagy az események különböző verzióit meséli el, ami miatt ezek az egyének konfliktusba kerülnek egymással. Ezzel eltereli a figyelmet a saját viselkedéséről.

Mindezen stratégiák célja az, hogy kevesebbnek érzed magadat. Ha már megtörte a lelkedet, sokkal könnyebb manipulálni és irányítani téged.

4. Folyton kritizálnak és lekicsinyelnek

A nárcisztikus ember folyamatosan azt érezteti veled, hogy nem vagy elég jó – legyen szó bármiről a vezetéstől kezdve a főzésig – és fokozatosan lerombolja az önbecsülésedet. De ezt általában nem nyilvánvaló módon teszi, hanem apró megjegyzésekkel, amiket néha bóknak álcáz, pedig valójában nem azok. Semmi nem elég jó, amit mondasz, vagy teszel.

De mivel ez a kritika sokszor alattomos módon nyilvánul meg, nehéz lehet felismerni, mielőtt a nárcisztikus személy elérné, amit akar, és teljesen elbizonytalanítana. Ebből pedig sokszor akár évekig tarthat felállni.

5. Visszatartják a szeretetet vagy a kommunikációt

Egy másik kegyetlen módja annak, ahogy egy nárcisztikus ember játszik az érzéseiddel, az, ha visszatartja tőled a szeretetét és nem kíván kommunikálni veled.

Ha például összevesztek egy jelentéktelen apróságon, te megpróbálod megoldani a helyzetet és helyreállítani a békét, ő azonban nem hajlandó erre, és simán tudomást sem hajlandó venni rólad, nemhogy megbeszélni a történteket.

Ilyenkor azon gondolkozol, vajon meddig tarthat ez a hideg csend, és eltűnődsz azon, vajon tényleg olyan rossz dolgot műveltél-e, amivel kiérdemelted volna ezt. Pontosan ez az, amit a nárcisztikus személy akar – eléri, hogy önmagadat hibáztasd. Lényegében az a célja, hogy tehetetlennek és reményvesztettnek érezd magadat.

6. Az áldozat szerepében tüntetik fel magukat

Észrevetted már, hogy a nárcisztikus személy soha, semmiért nem vállalja a felelősséget? Szerintük az egész világ ellenük van, téged is beleértve. Bármilyen nézeteltérés merüljön is fel, mindig megtalálják a módját, hogy az áldozat szerepében tündököljenek, még akkor is, ha ők robbantották ki a vitát, vagy okozták a kellemetlen helyzetet.

A nárcisztikus személy azért játssza az áldozatot, mert tudja, hogy ez a legkönnyebb módja annak, hogy elnyerje mások együttérzését és te pedig magadat hibáztathatod, kételkedhetsz. Ugyanakkor így elkerülheti a felelősség vállalást.

De, ami a legfontosabb, ezzel megszerzi az irányítást bármilyen helyzetben.

7. Kivetítik rád a saját érzéseiket

A nárcisztikus személy gyakran kivetíti az érzéseit másokra. Ha például boldogtalan a saját életében, hajlamos mindenben hibát találni a te életedben, vagy, ha hűtlen hozzád, előfordulhat, hogy védekezésképpen téged vádol hűtlenséggel. Így nem kell foglalkoznia a saját érzéseivel, és gyakorlatilag rád hárítja azokat.

Képek: pexels.com
Forrás: filantropikum.com