Tuti tippek a gyerekekhez.
Az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő átadhat a gyermekének. A személyes képességekbe vetett hit, illetve a kudarccal való megbirkózás alapvető feltétel a boldog, kiegyensúlyozott élethez. Az önbizalom-hiányos gyerek nem szeret új, illetve kihívást jelentő dolgokat kipróbálni. Hiszen fél attól, hogy elbukik, vagy csalódást okoz másoknak. Ez a félelem pedig visszatarthatja attól, hogy helytálljon az életben.
Íme néhány tipp, hogy egészséges önbizalommal rendelkező, belevaló felnőtt váljon gyermekedből:
A tökéletesség helyett a fejlődésre fókuszálj!
Sok gyerek érzi úgy – talán a lányok még inkább -, hogy tökéletesnek kell lennie. Ennek hátterében állhat társadalmi, kulturális és szülői nyomás is. Anyaként, apaként érdemes a gyermekben enyhíteni ezt a feszültséget. Ahelyett, hogy a hibátlan eredményeket értékeled kizárólag, vedd észre a fejlődés apró részleteit is! Például: „Szeretem, hogy ilyen kreatív/kitartó vagy!”, vagy „Tetszik, hogy izgalmas színeket és mintákat választottál!”
Ünnepeljétek a kudarcokat is!
Amik valójában nem kudarcok, hanem fejlődési lehetőségek! Mutasd meg a gyereknek, hogy milyen értékes dolog a saját hibáinkból való tanulás, azzal, hogy megosztod őket. Mesélj neki saját történeteket életedből. Gondold végig, – életkorának megfelelő módon tálalva -, hogy milyen kudarcok formáltak azzá, aki most vagy.
Játssz a szavakkal!
Ügyelj a nemi sztereotípiákra, amikor értékekről beszélsz! Mindannyian beleesünk ebbe a csapdába, és tudjuk, hogy a társadalom nagy része is ezt teszi. Amikor a fiúkat dicsérjük, előbb használunk olyan szavakat, mint a „zseni”, „okos” és „bátor”. Míg a „szép”, „aranyos” és „gyönyörű” szavakat valószínűleg a lányok esetében használjuk. Keverjük össze! Bátorítsuk arra a gyerekeket, hogy kérdezzenek, és vitassák meg ezeket a sztereotípiákat. Fontos, hogy nyíltan beszélgessünk arról, hogy a társadalom esetenként mást vár el a fiúktól és a lányoktól.
Mutass motiváló példaképeket!
Segíts gyermekeidnek példaképet találni, aki felkelti érdeklődésüket, és inspirálja őket! Beszélhetsz a gyerekekkel saját példaképeidről is. Legyen barát, családtag vagy bárki, akit valami miatt messziről csodálsz. Magyarázd el, hogy az eredményeik miként jelentik, hogy mindannyian képesek vagyunk nagy dolgokat elérni.
Mozdulj ki a komfortzónádból!
A gyerekek abból tanulnak legtöbbet, ha megfigyelik, mit csinálnak a felnőttek. Amikor új dolgokat próbálunk, akkor is, ha nehéz, megtanítja nekik, hogy gyakorlással idővel jobbá válhatunk számtalan dolgokban. Szóval miért ne próbálhatnánk ki valami újat közösen? Nézzetek meg akár egy oktatóprogramot, és ha a dolgok bonyolódnak, mutasd meg, hogyan fókuszálsz a a helyzetben a fejlődésre, például: „Még nem vagyok jó ebben.” Vagy porold le a görkorcsolyádat, és próbáld ki akkor is, ha évek óta nem volt a lábadon. Lássák a gyerekek, hogy kockázatot vállalsz, tanulsz, és ami a legfontosabb, eközben jól érzed magadat!
Forrás: Femina.hu