Napestig sorolható lenne, Vekerdy Tamás gyermekpszichológus, író, mi mindenre nyitotta fel szülők, pedagógusok (és gyerekek) több generációjának szemét. Ám ha egy konklúziót szeretnénk levonni, akkor ezek az állítások azok, amelyeket a legtöbbet próbált hangsúlyozni a 2019-ben, 84 évesen elhunyt, neves szakember.
Íme, Vekerdy Tamás legfontosabb tanácsai:
1. Kérdezni nemcsak, hogy nem ciki, de nagyon is szükséges
Vekerdy Tamás kérdezz-felelek formára épülő rovata is azt erősítette olvasóiban, hogy kérdéseket feltenni, kíváncsinak maradni, és néha megkérdőjelezni saját (szülői) ösztöneinket is, nem a gyengeség jele, sőt. Vekerdyhez minden héten levelek százai érkeztek, melyek közül egyre nyilvánosan, néhányra privátban válaszolt.
2. A gyerek nem hülye
Vekerdy Tamás egyik legfontosabb alaptétele az volt, hogy a gyerek (néhányak vélekedésével ellentétesen) nem hülye. Makulátlan intuíciói sokszor élesebb is a körülötte élő felnőtteknél.
3. Ha egy gyerek „problémás”, az valójában a család „betegségének” tünete
Rengetegszer hívta fel figyelmet Vekerdy Tamás arra, hogy amennyiben egy gyerek „problémás”, az valójában sosem maga a gond, hanem a család egy mélyebben gyökerező, kevésbé látható „betegségének” tünete.
4. A gyerek a szülő tükre – és fordítva
Vekerdy Tamás szerint a gyerek tükröt állít a körülötte élőknek a már említett éles intuícióinak, szavakban esetleg még nehezen megfogalmazható meglátásainak, tapasztalatainak tolmácsolásával. „Kódolt üzeneteit” pedig a felnőtteknek kell dekódolniuk és reagálniuk rájuk.
5. Egy gyerek legfontosabb „munkája” a játék
Rengeteg írásában hangsúlyozta Vekerdy Tamás, hogy egy gyerek legfontosabb „fejlesztő tevékenysége”, „feladata” ha tetszik, a játék és a világ játékon keresztül történő megismerése. Épp ezért kellene minél többet játszani hagyni őket, később, tinédzserkorukban pedig álmodozni, „feküdni az ágy tetején”.
6. Az iskolai osztályzatoknak nem érdemes „hinni”
Vekerdy Tamás rovatában az a kérdés is gyakran felmerült, hogy a jelenlegi iskolai rendszer vajon képes-e felkészíteni a később felnőttekké cseperedő gyerekeket az életben előforduló kihívásokra. A pszichológus szerint, a legtöbb esetben a jelenlegi iskolarendszer főleg a gyerekek memóriás képességeit (azok közül is inkább a rövidtávút) edzi, míg az érzelmi intelligencia fontosságát, valamint a történések közötti ok-okozati összefüggéseket csak ritkán fejtegeti – és ez baj.
7. Természetes, sőt jó dolog, ha a tinédzser függetlenedik szüleitől
Sok szülő szerint a gyereknevelés legnehezebb időszaka az, mikor a gyermek csillogó szemű, szeretettől túlcsorduló, angyali volt. Majd durva és dacos kisfelnőtté válik. A serdülőkor és a tinédzserkor a fekete öves szülőknek is gyakran feladja a leckét lélekben. Ilyenkor elég teret kell biztosítaniuk gyermekeiknek önmaguk mélyebb megismerésére. Ehhez a folyamathoz néha tévutakat is bejárnak a fiatalok.
Vekerdy Tamás szerint, bár (főleg ezekben az időkben) ijesztő lehet kicsit engedni a gyeplő szorításából. Érdemes hagyni gyerekeinknek, hogy megéljék függetlenedési törekvéseiket.
8. Kütyük helyett beszélgetés, kirándulás, olvasás
Vekerdy Tamás már a kilencvenes években is rendszeresen (és erélyesen) óva intette a szülőket a kütyük használatától. Kifejezetten a gyerekek „lekötésére” való alkalmazásuktól. Napjaink technológiai diktatúrájában mindennél fontosabb, hogy emlékezzünk erre.
A tévé (és minden technológiai eszköz) ugyanis csak látszólag nyugtatja meg őket. Valójában csak tetézi a gyerekeket napközben ért, feldolgozatlanul maradt impulzusokat. Nem úgy, mint a beszélgetés, a kirándulás, az olvasás, a játék, melynek során a kicsik újraélhetik, fejtegethetik, átgondolhatják a napközben ért hatásokat.
9. A nyugalom, a biztonság, a kiszámíthatóság mindennél többet ér
Vekerdy Tamás nem ritkán nyilatkozta azt is, hogy egy gyermek megfelelő lelki és szellemi fejlődése szempontjából a legfontosabb, hogy biztonságos környezetben nőjön fel.
Vekerdy úgy gondolta, jobb, ha a vele érdemben foglalkozni tudó nagyszülőkkel tölti a nyári szünet egy gyerek, mintha otthon, egyedül (esetleg kütyük társaságában) várná szülei hazaérkezését minden nap.
10. Boldog szülőnek lehet csak boldog gyereke
Bár kritikusai szerint Vekerdy Tamás filozófiája túlságosan gyermekközpontú, pedig a látható írásaiban, hogy mindennek kiindulópontja a szülők felé fordulás.
De a szakember sokszor kijelentette, hogy egy szülőnek mindenekelőtt saját maga boldogulása kell, hogy a legfontosabb legyen. Valamint elsősorban a saját igényeinek megfelelő életet kell kialakítania. Gyerekének ezután adhatja meg azokat a szilárd érzelmi alapokat, melyekre a kicsi biztonsággal építheti saját világát.
Forrás: noklapja.hu
Kiemelt kép: MTI