Vietnámban építenek kórházat Orbánék, de ez még nem minden.

500 ágyas kórházat épített (volna) Vietnámban az Orbán-kormány

Magyarország – vagyis a magyar kormány –

500 ágyas onkológiai kórházat épít Vietnámban

– jelentette be mindezt korábban maga Orbán Viktor miniszterelnök.

Mi történt? Szijjártóék titkolóznak

Az ügyben Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kérdésekkel fordult a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz, amely azt a választ adta, hogy „a vietnámi fél elállt a szerződéstől, visszafizette a magyar »segélyhitelt«”, és inkább megcsinálják saját forrásból a projektet.

Az ellenzéki politikus azonban arról írt a Facebook-oldalán, hogy a külügyminisztérium – finoman szólva – nem bontotta ki az igazság minden részletét. Mint írta, tudomást szerzett egy vietnámi, angol nyelvű újság cikkéről, amelyből nemcsak az derült ki, hogy az építkezés torzóban maradt, de az is kiderült, hogy mindez miért is történt.

Előkerült Maróth Gáspár

A kórházat egy konzorcium építette (volna), amelynek vezetője a VMD Kórházi Technológiai Zrt. volt. A politikus egy építkezésen dolgozó forrásától úgy értesült, hogy a cég mindenből a legolcsóbbat akarta volna beszerezni, továbbá a vietnami cikk is megjegyezte, hogy a VMD folyamatosan spórolni, változtatni akart az orvosi eszközök és építőanyagok terén, ami végül ellehetetlenítette az egész projektet.

Az is kiderült, hogy akkor ennek a cégnek a tulajdonosa és vezetője az a Maróth Gáspár volt, aki büntetés helyett később hadiipari kormánybiztos, majd államtitkár lett, legújabban pedig a Rheinmetall AG-nél tölti be a „kelet-európai koordinációs vezető” posztját. A képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a „kis” kudarc gyönyörű példa a nagy magyar „keleti nyitás”-ra: korrupt viszonyainkat és zűrös figuráinkat akarjuk exportálni (!).

Hadházy Ákos megdöbbentő bejegyzését alább közöljük:

„EZT SIKERÜLT ÉPÍTENÜNK VIETNÁMBAN: torzó maradt a »magyar kórház«, a projekt mögött pedig felbukkant egy régi ismerős…

»Magyarország 500 ágyas onkológiai kórházat épít Vietnámban«

– jelentette be maga a miniszterelnök még 2017-ben.

Nos, a tavaly nyáron készült képeken ez a »kórház« látható, befejezetlen állapotban, amint éppen visszahódítja a természet.

Nem olyan régen kérdeztem rá a külügynél a híres (most már hírhedt) projektre, és azt a választ kaptam, hogy a vietnami fél elállt a szerződéstől, visszafizette a magyar »segélyhitelt«

és inkább megcsinálja saját forrásból a beruházást.

Nos, finoman fogalmazva a minisztérium nem bontotta ki az igazság minden részletét…

A korábbi posztomnak köszönhetően eljutott hozzám egy vietnami, angol nyelvű újság cikke, amelyből nemcsak az derül ki, hogy az építkezés torzóban maradt (a kommentek közé teszem a linket, ott még több remek képet lehet találni),

de részletek is kiderülnek arról, hogy miért történt ez.

A kórházat egy konzorcium építette (volna), amelynek vezetője a VMD Kórházi Technológiai Zrt. volt. Egy, az építkezésen dolgozó forrástól úgy tudom, hogy mindenből a legolcsóbbat akarták beszerezni, és a vietnami cikk is azt írja: a VMD folyamatosan spórolni, változtatni akart az orvosi eszközök és építőanyagok terén, ami végül ellehetetlenítette az egész projektet.

A vietnámiak ugye tisztában voltak vele, hogy az onkológiai kórházat nem ajándékba kapták volna, hanem csak hitelt adott a magyar Eximbank, amit aztán vissza kell fizetniük. Akkor pedig jogosan várták el, hogy ne bóvlit kapjanak a pénzükért. (Emellett amúgy a cikk szerint így nem lehetett tartani azt a szerződéses kitételt sem, hogy 50 százalékban magyar eredetű legyen minden beépített termék.)

A cég nevét olvasva szólni kezdett a vészcsengő a fejemben: én ezt a céget ismerem régről!

A VMD is benne volt abban, az OLAF által is csalásnak talált üzletben, amelynek keretében az állam 9 milliárd forint EU-s támogatásból vásárolt CT-ket és röntgengépeket – csak nem a gyártóktól, hanem közvetítő cégektől, amelyek durván túlárazták azokat. Érdekes módon a magyar Versenyhivatal is egészen szépen felgöngyölítette ezt az ügyet,

csak éppen a VMD-t hagyták ki a jelentésből.

Hogy ez miért történhetett, arra választ kapunk, ha megnézzük, ki volt akkoriban ennek a cégnek a tulajdonosa és vezetője.

Az a Maróth Gáspár, aki büntetés helyett aztán hadiipari kormánybiztos, majd államtitkár lett, legújabban pedig a Rheinmetall AG-nél tölti be a »kelet-európai koordinációs vezető« posztját, bármit is jelentsen ez.

Persze, amikor a nagy vietnami üzlet elindult, papíron már nem volt benne a cégben, de erősen gyanús, hogy a hivatalos tulajdonos csak stróman. (ha például a hivatalos tulajdonos lakcímét megnézzük, egy rozzant oroszlányi családi házat látunk).

Ez a »kis« kudarc gyönyörű példa a nagy magyar keleti nyitásra: korrupt viszonyainkat és zűrös figuráinkat akarjuk exportálni.

Ők aztán megpróbálják a létező leggagyibb dolgokat rásózni a partnerekre. De a vietnamiak sem hülyék, nem kértek ebből.”

A vietnámi cikkben fotókat is közzétettek a „kórházról”:

(e.vnexpress.net / Hadházy Ákos/Facebook)