Fontos lépés történt azok érdekében akik hazánkat az életük árán is megvédik.
Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője aláírásgyűjtésbe kezdett az ellenzéki képviselők körében, hogy Alkotmánybírósághoz fordulhasson. Ennek oka, hogy a kormány immár nem törvényben szabályozza a katonák jogait és kötelességeit. A szükséges aláírások össze is gyűltek.
Vadai kezdeményezését a Momentum kivételével – ahogy fogalmazott – a demokratikus ellenzék támogatta. Így megvan a kellő számú az aláírás ahhoz a beadványhoz, amelynek
„célja, hogy megsemmisítsék a kormányrendeletet, amely a katonák jogait rögzíti”
– mondta el a képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Vadai Ágnes a katonák jogainak védelméért cselekszik
Megírtuk, az Alkotmánybíróság elé kerülhet, elfogadható-e az, hogy kormányrendelet és
nem 2/3-os törvény szabályozza
a katonák jogait és kötelességeit.
„Azt szeretnénk ugyanis, hogy törvény rögzítse a katonák jogait. És hogy miért? Mert az, aki a hazát védi, annak biztosnak kell lennie abban, hogy egyik napról a másikra nem rúgják ki. Hogy miért személyesen jöttem el? Nem nagyon bízom a Magyar Postában”
– khangsúlyozta a képviselő.
Nem bízik a testület pártatlanságában, ám valami másban igen
Hozzátette, hogy bár nem bízik az Alkotmánybíróság pártatlanságában, sem abban, hogy kizárólag a katonák érdekében fognak dolgozni, abban mégis bízik, hogy
igaz magyarok.
„Olyan magyarok, akik megértik, hogy ők azért dolgozhatnak, nyaralhatnak, lehetnek a gyerekeikkel, mert vannak a magyar katonák. Olyan magyar katonák, akik arra esküsznek föl, hogy ha kell, életük árán is megvédik a hazát, köztük őket is”
– nyomatékosította Vadai Ágnes.
Kifejtette, hogy fontos, hogy a katonák jogait és kötelességeit kétharmados törvényben rögzítsék. Reméli, hogy megértik a feladatot a magyar alkotmánybírók is. Úgy fogalmazott:
„Az ő feladatuk az, hogy biztosítsák azoknak a magyar katonáknak a jogait, akik vigyáznak rájuk. Magyarok, magyarokért, szolidaritásból. Ebben hiszünk, ezért dolgozunk.”
Elvesztek a törvényi garanciák
A Nyugati Fén hírt adott róla, hogy eddig törvény szabályozta, hogy milyen az előmeneteli rendszer, hogy milyen a szabadság, hogy ki és hogyan adhatja fel a katonai pályáját, ha valami miatt úgy dönt. Az új szabályozás szerint a parancsnok dönt az úgynevezett szolgálatmentes napról, a szabadság lényegében megszűnik. A fizetést, juttatást a parancsnok határozza meg, nem pedig világos előmeneteli rendszer. Elvesztek a törvényi garanciák, ahogy a képviselő korábban felhívta a figyelmet:
„Amikor a haza védelméről van szó, persze nem minden jogot lehet biztosítani, de a képviselő hangsúlyozta, hogy a katonák ezzel tisztában is vannak. Ezért cserébe viszont eddig nagyon erős törvény szabályozta a juttatásukat és a lehetőségeiket, ezt most elvették tőlük.”