A családi házban lette rosszul.

Enyhe szén-monoxid-mérgezéses tünetekkel nyolc gyermeket szállítottak kórházba a mentők vasárnap délután Érdről, a Tusnádi utcából – írta meg honlapján a katasztrófavédelem.

Szerezz be érzékelőt a biztonságod érdekében!

A családi ház nappalijában palackról üzemelő propánbutánsütőt használtak,

amikor a gyermekek rosszul lettek.

Az érdi hivatásos tűzoltók zárt nyílászárók mellett méréseket végeztek a helyiségben, ahol már nem tudták kimutatni a szén-monoxid jelenlétét.

A méréseket követően a tűzoltók átszellőztették az ingatlant, majd biztosították a helyszínt.

A szén-monoxid-mérgezés megelőzhető!

Az otthon tartózkodás önmagában is számos veszélyt rejthet magában. Ezek közül az egyik legveszélyesebb egy mérgező gáz jelenléte, ami leggyakrabban a fűtési időszakban, ám azon kívül is

okozhat mérgezést, súlyosabb esetben pedig halált.

Ez a gáz a köznyelvben „csendes gyilkosnak” is nevezett szén-monoxid – írták.

Mit tegyünk, ha valaki szén-monoxid-mérgezést szenvedett?

Szén-monoxid mérgezés esetén több dologra is figyelnünk kell, ha a bajba jutottakon segítünk. A helyiségben vagy akár az egész lakótérben még mindig kimutatható lehet a mérgező gáz. Ezért

azonnal hozzuk ki a bent tartózkodókat és ne lélegezzünk az érintett területen.

A szabad levegőn helyezzük biztonságba a mérgezést szenvedett embereket. Ájulás esetén pedig alkalmazzuk a stabil oldalfektetést. A lehető legrövidebb időn belül kérjünk szakszerű segítséget.

Értesítsük a katasztrófavédelmet és a mentőket az ismert segélyhívó számokon.

Amennyiben lehetőségünk van a tüzelő-fűtő berendezés biztonságos lekapcsolására, a szellőztetésre és a gázrendszer főcsapjának elzárására, ezeket is tegyük meg.

Ha valaki magán érzi a szén-monoxid-mérgezés tüneteit, azonnal menjen a szabad levegőre, és tárcsázza a 112-es számot, vagy a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon.