Ezt neked is tudnod kell: Így figyelteti állampolgárait az Orbán-kormány

Naponta több emberre is kiadhattak megfigyelési parancsot Orbánék.

Ezt neked is tudnod kell: Így figyelteti állampolgárait az Orbán-kormány

Mi ez, ha nem rendőrállam?

Az Igazságügyi Minisztérium tavaly naponta több titkos megfigyelést is engedélyezett, de a részletekről alig tudni valamit. A hatóságok nem árulnak el sokat ezekről az ügyekről, így a közvélemény számára homályban maradnak a megfigyelések körülményei és indokai – számolt be a hvg.hu.

Napi 3-4 titkos megfigyelési kérelmet is elbírálhattak az Igazságügyi Minisztériumban

A titkosszolgálatok simán megfigyelhetnek embereket, amennyiben ehhez jóváhagyást kapnak az Orbán-kormány igazságügyi miniszterétől. Ez esetben tudta nélkül megfigyelhetik

  • átkutathatják az autóját, a lakását,
  • lehallgathatják a telefonját, a személyes találkozóit,
  • elolvashatják a leveleit, e-mailjeit,
  • felvehetik, mi történik az otthonában.

Tavaly akár 1346 állampolgár titkos megfigyelését is elrendelhették

Ez a 2024-ben beérkezett kérelmek száma. Azt nem árulták el az újságíróknak, hogy pontosan mennyit hagynak jóvá ebből. Korábban azonban kiadták ezeket az adatokat. Azonban

a Pegasus-botrány kirobbanása után a minisztérium titkolózni kezdett,

és azóta többféle, időnként egymásnak is ellentmondó indokkal utasítja el az erre irányuló adatigényléseket.

Orbánék orosz mintára intézik a megfigyeléseket

A titkos megfigyelések engedélyezésének jelenlegi gyakorlata évek óta nem felel meg az európai jogi elvárásoknak. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) már 2016-ban kimondta, hogy a miniszteri engedélyezési rendszer sérti az emberi jogokat, és a bírói kontroll hiánya problémás. Bár a kormány többször ígéretet tett arra, hogy módosítja a szabályozást, ez a mai napig nem történt meg. Az európai gyakorlatban az ilyen engedélyeket jellemzően független bírói testületek hagyják jóvá, nem pedig kormánytagok.