Mostantól Lázár minisztériuma felel a Rákosrendezővel kapcsolatos kérdésekért

Folytatódik a csörte Rákosrendező körül.

Mostantól Lázár minisztériuma felel a Rákosrendezővel kapcsolatos kérdésekért

A Rákosrendezővel kapcsolatos összes kormányzati kérdés az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) hatásköre alá kerül, miután hétfőn erről határozott Orbán Viktor miniszterelnök. Ezt mondta Lázár János építési és közlekedési miniszter sajtótájékoztatón kedden Sopronban, az M1 e témában feltett kérdésére.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a döntés értelmében az ÉKM lesz az, amely az adásvételi szerződés megkötése és a tulajdonjog bejegyezése után levezényli a fővárossal a tárgyalásokat

„a jó megállapodás és az együttműködés reményében”.

Van egy ütemterv az adásvételi szerződés mellékleteként, ami meghatározza, hogy mikor milyen lépés következik – mondta.

Kiemelte, hogy miniszteri biztost fog kijelölni a tárgyalások lefolytatására és a tárca különböző feladatainak összefogására.

Lázár János szerint az első és legfontosabb kérdés, ami nem direkt az adásvételi szerződésből következik, az a terület jelenlegi állapotának megszüntetése, amihez együttműködésre van szükség a fővárossal.

A feladat az, hogy kijelöljék azokat a területszakaszokat, ahol a MÁV továbbra is közlekedési tevékenységet fog végezni – mondta.

A fejlesztést támogatni akarjuk, ezért a MÁV korrekt formában, a szükséges és minimális mértékben fogja igénybe venni a területet – mondta.

Hozzátette: a másik felelősség annak az érvényesítése, hogy ez egy rendezett telek legyen mielőtt a terület fejlesztése megkezdődne.

Lázár János szerint az arab befektetővel kötöttek egy informális megállapodást, ami azt jelenti, hogy 25 milliárd forintig ő takarítja el a szemetet, ami a területen van.

Ez azt jelenti, hogy amikor a főváros tulajdonába kerül a terület, a MÁV-os területek kijelölésével párhuzamosan a fővárosnak 25 milliárd forintig azonnal el kell kezdenie elszállítani a területről a 330 ezer köbméter szemetet – hangoztatta.

Hozzátette, hogy a

25 milliárd forint

feletti részről tárgyalnak majd.

„Készek vagyunk mi is ebben természetesen részt venni, de amiben nem tudunk engedni az az, hogy a területről a hulladékot az új tulajdonosnak úgy, ahogy ezt az arab befektető megtette volna, az adásvételi szerződés megkötését követően azonnal meg kell kezdeni elszállítani” – fogalmazott.

Lázár János azt mondta, hogy nem a minisztérium dolga, hogy a fővárosnak ehhez miből lesz pénze, de minden szükséges adminisztratív jogtechnikai segítséget megadnak a hulladék elszállításához.

A miniszter hangsúlyozta:

„biztos, hogy amikor a tulajdonjogát a fővárosnak bejegyzik, másnap reggel a főpolgármesternek meg kell kezdenie a szemét elszállítását, minden további együttműködés és minden további fejlesztés annak a feltételében valósulhat csak meg, hogyha a főváros a szemetet elviszi”.

(MTI)