Újabb árstop a boltokban: így reagálhatnak a kereskedők.
Figyelmeztetnek a szakértők: Borzasztó hatása lehet árrésstopnak!

A kormány újabb intézkedést hozott az élelmiszerárak csökkentésére. Március közepétől harminc alapvető élelmiszerre vezetnek be árréskorlátozást. Az árrésstop hatása azonban kérdéses, mert a boltok várhatóan más termékek drágításával próbálják majd ellensúlyozni a kieső bevételt.
Mit jelent az új árréskorlátozás?
A szabályozás szerint ezekre a termékekre a kereskedők legfeljebb 10 százalékos haszonkulcsot tehetnek. A részletek még nem ismertek, például nem világos, hogy az összes párizsira vagy csak egy adott típusra vonatkozik majd a korlátozás. Arról, pontosan milyen termékekre lesz kivetve az árrésstop, ITT írtunk korábban.
Mi lehet az árrésstop hatása?
Korábban, amikor ársapkákat vezettek be, a kiskereskedők más termékek árát emelték, hogy ne veszítsenek a bevételből. Most azonban a helyzet bonyolultabb. Az árstop hatása azért lehet más, mert a szabályozás jóval több terméket érint, így kevesebb lehetőség marad az árak emelésére.
Lesz-e valódi árcsökkenés?
A piaci szereplők szerint a kiskereskedők nem lesznek érdekeltek az árak csökkentésében. Ha a boltok kevesebb hasznot tudnak elérni, az élelmiszergyártók sem biztos, hogy olcsóbban fogják adni a termékeiket. Az árstop hatása így végül nem biztos, hogy az infláció csökkenéséhez vezet.
Erre utalt az Országos Kereskedelmi Szövetség is kedden, amikor közölték, hogy az árréskorlátozásnak
„csak akkor lehet hatása az infláció mértékére, ha az intézkedés az élelmiszer ellátási lánc minden szereplőjére érvényes lesz, és a terheket a szereplők közösen viselik”.
(444.hu nyomán)