Orbán álma szertefoszlik.
Elkezdődtek a leépítések a magyarországi akkumulátorgyárakban

Akkumulátorgyár leépítések – A dél-koreai SK akkumulátorgyár három magyarországi üzemében már megindultak az elbocsátások. A hivatalos indoklás szerint a racionalizálás áll a háttérben, de egyre több jel mutat arra, hogy az iparág komoly gondokkal küzd. Az elbocsátások nemcsak a gyári munkásokat érintik, hanem az irodai dolgozókat is.
Akkumulátorgyár leépítések – Mi történik az akkumulátorgyárakban?
Az SK jelenleg Komáromban, Iváncsán és Gyöngyösön működtet gyárakat Magyarországon. A legfrissebb hírek szerint mind a három helyszínen megkezdték a dolgozók leépítését. Egyes beszámolók szerint az iváncsai gyárban a pénzügyi osztályt szinte teljes egészében leépítették, a feladataikat pedig Komáromba helyezték át.
A szakszervezetek szerint az SK igyekszik az utolsó pillanatig fenntartani a munkahelyeket, hiszen a kapott állami támogatások miatt bizonyos létszámot fenn kell tartania. Azonban egyre több jel utal arra, hogy az iparág nem hozza a várt eredményeket.
Drasztikus visszaesés az akkumulátorgyártásban
A 24.hu adatai szerint az akkumulátorok iránti kereslet egy év alatt 46%-kal csökkent Magyarországon. Ez hatalmas veszteséget jelent mind az SK, mind pedig az ország számára, hiszen a kormány stratégiai célként kezelte az akkumulátorgyártás felfuttatását. Ráadásul nemcsak az SK van bajban: a Samsung is a dolgozók leépítésére készül gödi üzemében.
Buszjáratok megszüntetése – Ezek a burkolt akkumulátorgyár leépítések?
László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke szerint az SK nemcsak közvetlen elbocsátásokkal csökkenti a dolgozói létszámot, hanem egyéb módszerekkel is. Az iváncsai gyárban megszüntették a buszjáratokat, amelyeket eddig a környező településekről bejáró dolgozók használtak. A távolabbról érkező munkavállalók emiatt képtelenek tovább fenntartani munkahelyüket.
Emellett szigorútak a munkavégzés szabályai is. A tiltott helyen dohányzást vagy más kisebb szabályszegéseket azonnali elbocsátással súlytja a vállalat. A dolgozók szerint ez is egy burkolt eszköz arra, hogy megszabaduljanak több munkavállalótól.
Mi lesz az akkumulátorgyárak jövője?
Bár a magyar kormány az akkumulátorgyártásra építette gazdasági stratégiáját, egyre több jel utal arra, hogy ez az irány nem hozza a várt sikereket. Ha a kereslet tovább csökken, és a gyárak nem tudják fenntartani a működésüket, a beruházások is veszélybe kerülhetnek. A kérdés az, hogy a kormány milyen stratégiát kíván követni a jövőben, és hogy lehet-e még menteni az akkumulátorgyártás helyzetét Magyarországon.
(promotions.hu nyomán)