Orosz mintára listáznák és szívatnák a NER-nek nem tetsző szervezeteket

Tovább épül a diktatúra, Orbán végleg rálépett a putyini útra.

Orosz mintára listáznák és szívatnák a NER-nek nem tetsző szervezeteket

A kormány olyan törvényt terjesztett be, amely szigorúan szabályozná a külföldről támogatott szervezetek működését Magyarországon – derül ki a Telex cikkéből.

Jön a putyini mintára másolt lista

A javaslat alapján külön nyilvántartásba kellene venni azokat a szervezeteket, amelyek évente 10 millió forintnál több külföldi támogatást kapnak. Ez a gyakorlat lényegében megegyezik az orosz „külföldi ügynök” rendszerrel.

Indulhat a hatósági vegzálás

Nemcsak nyilvántartásról van szó. A Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálatokat is indíthat ezek ellen a szervezetek ellen. Ha szerintük „szuverenitást sértenek”, akkor különféle hatóságokat is mozgósíthatnak ellenük.

Politikai vélemény is elég lehet

Az egyik legaggasztóbb elem, hogy nem kell konkrét törvénysértés a beavatkozáshoz. Elég, ha a hatalom szerint egy szervezet politikai célt szolgál, vagy véleményt formál közéleti kérdésekben.

Nem világos, mi számít támogatásnak

A törvénytervezet több ponton homályos. Nem derül ki például, hogy a külföldről érkező természetbeni adományokat vagy önkéntes munkát is támogatásként kezelnék-e.

A civilek szerint ez kinyírt demokrácia

Több civil szervezet és jogvédő máris tiltakozik. Szerintük ez a törvénytervezet a véleményszabadság elleni támadás. Egyesek szerint egyenesen az orbáni diktatúra újabb állomása.

Már jövő héten elfogadhatják

A javaslatot a parlament akár már a jövő héten elfogadhatja. A Fidesz-frakció teljes mellszélességgel támogatja. Az ellenzék szerint ez egy újabb lépés a demokrácia lebontása felé.

Kapcsolódó:

Megvan a lista: Kiderült, kik azok a „poloskák”, akiket „kitakarítana” Orbán

Kínai, kommunista mintára építi ki a megfigyelőállamot a Fidesz

Aggódhat Orbán: Eljárást indítanak a magyar kormány ellen