Tudod, valójában miről szól a Harcosok Klubja? Nem arról, amit a legtöbben gondolnak.
Harcosok Klubja: A zúzós kultfilm, amit anyád utált, te meg folyton újranézted

Az első szabály: nem beszélünk a Harcosok klubjáról.
Igen, hát erről fogunk most egy teljes cikket írni.
Amikor 1999-ben mozikba került a Harcosok klubja, a világ még nem volt felkészülve arra, hogy egy szappanfőző nihilista, egy IKEA-katalógusban elveszett főhős és egy pokolian diszfunkcionális románc egyszerre rúgja be az ajtót a modern filmkultúrába. David Fincher rendezése akkoriban inkább volt botrány, mint siker, a kritikusok tanácstalanul pislogtak, a nézők pedig vagy imádták, vagy azt sem tudták, mit láttak. Aztán eltelt néhány év, és a Fight Club szépen csendben, vagy inkább ökölcsapásokkal kísérve, kultikus filmmé nőtte ki magát. És nem véletlenül.
Miről szól ez az egész?
A történet középpontjában egy nevét elhallgató narrátor áll, akit Edward Norton kelt életre az „irodai kiégés” iskolapéldájaként. Ő az a figura, aki nappal aktákat tologat, éjjel meg álmatlanul bámulja az otthonát berendező bútorokat, hátha majd egy új kávézóasztal hirtelen értelmet ad az életének. Aztán megjelenik Tyler Durden, a bőrkabátos, cigarettás, dögös anarchista és felrúgja a jól strukturált semmittevést. Ő az, aki nem kér a társadalom elvárásaiból és inkább ököllel mondja el, amit gondol. Vele együtt megszületik a Harcosok klubja is, egy titkos férfiklub, ahol a tagok csépelhetik egymást, hogy legalább érezzék, élnek.
Miért lett ilyen népszerű?
Egyrészt Brad Pitt félmeztelenül üt embereket. A Fight Club témái, a fogyasztói társadalom kritikája, a férfiidentitás válsága, a „munkád nem te vagy” életérzése. 1999-ben pontosan betaláltak egy olyan korosztály szívébe, amelyik már unta a reklámokat, de még nem tudta, hogy jönnek az influenszerek.
A kulturális hatása: Tyler-mánia és félreértett idézetek
Amit birtokolsz, az birtokba vesz téged.
Ezt azóta minden második instaposztban idézik, közvetlenül egy új iPhone dobozának kibontása után. Tyler Durden afféle modern kori filozófussá vált, akit ugyanazok istenítenek, akik a Black Friday-en harcolnak a lapostévéért. A film kritikája pont ez: az emberek nem csak félreértették, hanem kvázi brandet csináltak belőle. Van Harcosok klubja póló, poszter, parfüm, és valóságos, titkos boxklubok is alakultak világszerte, amiknek az első szabálya ugyanaz, de mindenki beszél róla, mert hát…menő?!
Ütős, de nem mindenki gyomrának való
A Harcosok klubja olyan film, amit vagy zseniálisnak tartasz, vagy teljesen félreértesz. Egyszerre provokatív, szürreális és elgondolkodtató. És még ha nem is érted elsőre (vagy ötödszörre), az biztos: akarsz beszélni róla.