Sokan indulnak így rendszeresen a napjukat, de csak kevesen tudják, mire számíthatnak hosszú távon.
Ez történik a testeddel, ha reggelente éhgyomorra kávézol

A legtöbben még ki sem nyitották a szemüket, de már a kávéfőző felé veszik az irányt. A reggeli kávé szinte rituálé – gyors, kényelmes, felébreszt. De mi történik akkor, ha ezt az első kortyot teljesen üres gyomorra isszuk meg? Sokan nem gondolnak bele, pedig a test ilyenkor egészen máshogy reagál, mint étkezés után.
Megbolygatja a gyomorsavat
Reggel a gyomor savtermelése már önmagában magas. Ha ekkor még koffeint is kap – különösen szilárd táplálék nélkül – az irritációhoz vezethet. Gyomorégés, puffadás, savas visszaáramlás: ezek gyakori jelenségek lehetnek, még ha eleinte nem is veszed őket komolyan.
Felborítja a kortizol-szintet
Ébredés után természetes módon emelkedik a kortizol (stresszhormon) szintje – ez segít ébren lenni. A kávé ezt a szintet még tovább emelheti, ami hosszabb távon kimerítheti a szervezeted stresszkezelő kapacitását. Ha ez napi rutinoddá válik, ingerlékenységet, szorongást, koncentrációs nehézségeket is tapasztalhatsz.
Ingerelheti a bélrendszert
A kávé természetes hashajtó hatással bír, de ha ezt éhgyomorra éri el, az érzékenyebb emésztőrendszerűeknél hasfájást, görcsöket is okozhat. Különösen igaz ez, ha a kávét gyorsan, sietségből vagy nagy mennyiségben fogyasztjuk.
Mit lehet tenni?
Ez nem azt jelenti, hogy reggel ne ihatnál kávét – de a sorrend számít. Egy banán, pár falat pirítós, néhány korty víz: ennyi is elég lehet ahhoz, hogy ne üres gyomorra kerüljön be a koffein. A tested meghálálja a figyelmességet – főleg, ha naponta ismétlődik a rutin.
Vigyázz: ha ezeket észreveszed magadon, nem szabad kávéznod!
Egy dolgot változtattam a reggelemen – és azóta nem fáj a hátam
Kávé horoszkóp: A Skorpió fahéjjal issza a kávéját, az Oroszlán viszont csak forrón szereti