Anyám még most is irányítani akar – 70 évesen is

A határok meghúzása felnőttként az idősödő szülővel szemben sokak számára fájdalmasan ismerős harc.

Anyám még most is irányítani akar – 70 évesen is

„Anyám még most is megmondja, mit vegyek fel, hogyan neveljem a gyerekeimet, és hogy kellene beosztanom a pénzem.” Ez nem egy kamasz panasza – hanem egy 45 éves nő mondata, aki felnőttként is folyamatosan szülői kontroll alatt él. Ha ismerős a helyzet, nem vagy egyedül.

1. A felnőtt szerepek sosem állnak be maguktól

Sokan úgy hisszük, hogy ahogy idősödnek a szüleink, természetes módon „lelépnek a színről”, és elengedik a gyeplőt. De ez nem mindig történik meg. Az erős, domináns anyák gyakran nehezen engedik el a kontrollt – különösen akkor, ha a saját életük felett is kezdik elveszíteni azt.

2. Miért olyan nehéz nemet mondani?

A legtöbben úgy érezzük, hogy tiszteletlenek lennénk, ha ellentmondanánk egy idős szülőnek. De az egészséges pszichológiai határok nem a tisztelet ellen, hanem a jó kapcsolatért kellenek. Ha mindent rá hagysz, idővel önmagadat veszted el – és ez nem csak rád hat, hanem az egész családodra.

3. A bűntudat a legfőbb eszköz

Az idős szülők gyakran tudattalanul (vagy tudatosan) a bűntudatkeltést használják irányításra: „Én csak jót akarok neked”, „Nélkülem összeomlanál”, „Bezzeg én a te korodban…”. Ezek az érzelmi zsarolások lassan, de biztosan elbizonytalanítanak – és elfojtanak.

4. Hogyan mondj nemet anélkül, hogy háborút robbantanál ki?

Fontos, hogy határozott, de empatikus legyél. Ne hibáztass, hanem magadról beszélj: „Úgy érzem, szükségem van arra, hogy én hozzam meg ezt a döntést.” Kezdd kicsiben: mondj nemet egy apró kérésre. Minél többször gyakorolsz, annál könnyebb lesz.

5. A határok nem falak, hanem kapuk

A határok nem azt jelentik, hogy kizárod a másikat. Azt jelentik, hogy meghatározod, mi az, amit te irányítasz a saját életedben. És ha ezt sikerül békésen közvetítened, az akár mélyítheti is a kapcsolatot – még ha eleinte ellenállásba is ütközik.

6. Mikor kell segítség?

Ha azt veszed észre, hogy a kapcsolatotokban mindig te vagy az alkalmazkodó fél, ha rendszeresen bűntudatot érzel, és nem tudod képviselni magad, érdemes lehet pszichológushoz fordulni. Nem azért, mert veled van a baj – hanem azért, hogy megtanuld, hogyan védheted meg saját magad tisztességgel.

Még több pszichológia:

Miért vagyok mindig mindenki második választása?

Te tudtad? Ezt jelenti, ha a párod azt mondja: „túl érzékeny vagy”

Boldogtalan vagy a pároddal, de nem igazán tudod, hogy miért?

Pszichoroszkóp: Ezért nem értik meg egymást a csillagjegyek a családban

Forrás: in.hu