Iszol elég vizet a kánikulában? És a kutyusod?

Az extrém forróság nagyon veszélyes lehet az állataidra, és a te feladatod, hogy odafigyelj rájuk.

Iszol elég vizet a kánikulában? És a kutyusod?

A nyári kánikula sokszor már az emberek szervezetét is próbára teszi, de hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a házi kedvenceinknek sincs klímájuk. Egy kutya vagy macska számára a negyven fokos lakás, a felhevült aszfalt vagy a víz hiánya életveszélyes lehet. Különösen a rövid orrú fajták, idős állatok vagy kölyökkutyák vannak veszélyben.

A víz nem luxus, hanem életmentő

Bár evidensnek tűnhet, mégis rengeteg állattartó feledkezik meg arról, hogy a tál mindig tele legyen friss, hűvös ivóvízzel. Egy langyos, napok óta álló víz nem csak gusztustalan, de nem is csillapítja rendesen a szomjat. Érdemes naponta többször cserélni a vizet, sőt, a kerti kutyáknak több tálat is kihelyezni az udvar különböző, árnyékos pontjaira.

Árnyékos, hűvös hely nélkül baj van

Egy tűző napon hagyott kutya percek alatt hőgutát kaphat. Mindig biztosíts hűvös, árnyékos pihenőhelyet a számára – ha bent van a lakásban, húzd be a sötétítőt, és ne zárd be egyetlen szellőzés nélküli helyiségbe sem. Ha a kertben van, legalább egy sátorral vagy ponyvával árnyékolj számára.

Soha, semmilyen körülmények között ne hagyd az autóban

Az autó belseje nyáron pár perc alatt szaunává válik. Akkor is, ha lehúzott ablakkal áll a napon. Egy kutya vagy cica akár 10-15 perc alatt is kiszáradhat vagy elpusztulhat odabent. Akkor se hagyd ott, ha azt hiszed, csak egy percre ugrasz be a boltba – nem éri meg a kockázatot.

A macskák is megsínylik a meleget

Bár a cicák általában ügyesen elbújnak a meleg elől, ez nem jelenti azt, hogy nem szenvednek. Nekik is szükségük van ivóvízre, hűvös helyekre, sőt, a hosszú szőrű fajtákat kánikulában akár meg is lehet nyírni kicsit, hogy jobban viseljék a meleget. Figyeld, nem liheg-e, nem válik-e bágyadttá – ezek a kiszáradás jelei lehetnek.

Mire figyelj még?

– Kerüld a dél körüli sétákat, inkább reggel és este vidd ki a kutyát. – Ne engedd betonra vagy aszfaltra lépni, ha forró – súlyosan megégetheti a tappancsát. – Adhatsz neki hűtött, de nem jeges jutalomfalatokat, például fagyasztott húslevest vagy vizes jégkockát kis májdarabkával. – Ismerd fel a hőguta jeleit: lihegés, nyálzás, koordinálatlan mozgás, hányás, gyengeség. Ha ezeket észleled, azonnal orvoshoz kell vinni.

Ők nem tudják elmondani, ha baj van

A háziállatok nem tudnak szólni, ha szomjasak, ha melegük van, ha rosszul érzik magukat. Ezért a te felelősséged, hogy gondoskodj róluk. Egy kis odafigyeléssel megelőzhető a tragédia – és így nemcsak ők, de te is nyugodtan élvezheted a nyarat.

Kapcsolódó:

Ez történik a testeddel, ha túl kevés folyadékot fogyasztasz

Ha a kutyád beszélni tudna – Vagy tényleg tud?

Itt a kánikula! Ezekre figyelj, hogy ne legyen belőle baj

Macskapszichológia: Miért csinálja ezt a cicád?

Kutyapszichológia: Ezt üzeni neked a kutyád, amikor furcsán viselkedik