A hatóságok szerint a kutyasétáltatás súlyos közegészségügyi kockázat. Teherán után most új városokra is kiterjed a szigor.
Kutya-terror Iránban: Több városban betiltják a kutyasétáltatást

Vigyázat, kutyások! Iránban már 20 városban tilos lesz az éjszakai sétáltatás, miután a hatóságok közegészségügyi és vallási okokra hivatkozva kibővítették a tilalmat Teherán után – írja az Euronews.
Kutyazárt kapott Irán: Teherán már évek óta tilt!
Teheránban már 2019 óta hatályban van a kutyasétáltatási tilalom – most azonban a vidéki városok is sorra csatlakoznak. Az Index szerint már legalább 18–20 városban, köztük Iszfahánban, Kermánban és Ilamban is bevezettek hasonló korlátozásokat.
Sértik az iszlám kultúrát – vallási indokok
Az iráni ügyészek szerint a kutyák „tisztátalant” jelentenek, és nyilvános sétájuk
sérti az iszlám kultúrát, a közegészséget és a nyugalmát
– idézi a hivatalos indoklást az lap.
Titkos ellenállás: fiatalok a túlélő kutyás kultúráért
Ahelyett, hogy vészharangot kongatnának, a fiatal irániak épp ellenkezőleg: egyre többen tartanak kutyát, és éjszakai sétákkal demonstrálják kulturális identitásukat – írja az Index.
Letartóztatás és elkobzás réme árnyéka
Bár országos törvény nincs, a helyi ügyészek rendkívül szigorúan lépnek fel: letartóztatás, pénzbírság vagy akár elkobzás is előfordulhat, ha valaki megszegi a tilalmat – figyelmeztet Hamedan ügyésze, Abbas Najafi az állami sajtónak nyilatkozva.
Divat a passzív lázadás – kutyások az utcán
Az intézkedések ellenére egyre többen sétáltatják titokban kutyáikat, főleg éjszaka, félreeső helyeken – a hatóságok következetessége azonban városonként változó, sokan még most sem tartják be az új tilalmakat.
Összességében: az évek óta tartó konzervatív fellépés most újabb városokra is kiterjed, de a fiatal irániak ellenálló kultúra formájában reagálnak – ahogy ők fogalmaznak: „kutya-lázadás” egy vallásos, szigorú közegben.
Kapcsolódó:
Kutyapszichológia: Ezt üzeni neked a kutyád, amikor furcsán viselkedik