Orbán átülteti a bevált jókádert egyik pozícióból a másikba.
A Fidesz hivatalosan is Polt Pétert jelöli az Alkotmánybíróság új elnökének

A Fidesz frakció hétfői ülésén hivatalosan is bejelentette, hogy Polt Pétert jelölik az Alkotmánybíróság új elnökének – erősítették meg kormánypárti források a Telexnek. Az elmúlt évtizedek egyik legmeghatározóbb jogi szereplője ezzel a legfőbb ügyészi székből egy másik, szintén kulcsfontosságú intézmény élére kerülhet.
Az évtizedes beágyazottság folytatódik
Polt Péter 2000 óta szinte folyamatosan vezette az ügyészséget, egy rövidebb 2006–2010 közötti megszakítást leszámítva. A Fidesz 2010-es hatalomra kerülése után újra kinevezték, és a törvényhozás később lehetővé tette, hogy határozatlan időre is hivatalban maradhasson. Most, 68 évesen új pozícióba kerülhet – de ezúttal nem ügyészként, hanem az alkotmánybíráskodás legfelsőbb szintjén.
Az átláthatóság helyett stabilitás?
Kritikusai szerint Polt szerepe nem az igazságszolgáltatás függetlenségének erősítése volt, hanem a kormányzati érdekek jogi védelme. Nevéhez köthető számos olyan ügyészségi döntés – vagy annak elmaradása –, amely komoly politikai visszhangot váltott ki. Mostani jelölése sokak szerint nem a szakmai teljesítmény, hanem a lojalitás jutalmazása.
Alkotmánybíróként is kulcspozícióba kerül
Az Alkotmánybíróság elnökeként Polt közvetlen befolyást gyakorolhat a törvényhozás által elfogadott jogszabályok alkotmányossági kontrolljára. Ezzel a Fidesz a kormányzati struktúra egy újabb csúcsát biztosíthatja be egy régi, megbízható szereplő által.
Egy hosszú pályafutás újabb állomása
Polt Pétert 2019-ben újabb kilenc évre választotta meg a parlament legfőbb ügyésznek, így papíron 2028-ig maradhatott volna hivatalban. Jelölése tehát nem a megbízatása lejártával történik, hanem az előtt – ez pedig szintén politikai üzenetértékkel bír.
Az ellenzék érdemi reakció nélkül
Bár az ellenzéki pártok már korábban is bírálták Polt működését, eddig nem érkezett hivatalos parlamenti indítvány vagy bojkott a jelöléssel szemben. A Fidesz parlamenti többsége mellett azonban a kinevezés lényegében csak formalitás marad.
Kapcsolódó:
Most jött: Megvan, ki lesz Polt Péter utódja az ügyészség élén