Deme Zoltán: “Ha Orbán bukik, sokaknak megeredhet a nyelve”

Deme Zoltán egykori jegybanki közbeszerzési szakértő szerint Matolcsy György alatt az MNB “megszállás” alá került, és a jegybanki alapítványok körüli ügyletek rendszerszintű összejátszásra utalnak.

Deme Zoltán: “Ha Orbán bukik, sokaknak megeredhet a nyelve”

1. „Megszervezték a rendszert”

Deme Zoltán elmondása szerint Matolcsyék 2013–14-ben mindent leszigeteltek a bank belső rendszereiből:

  • Minden jogosultságot megvontak a dolgozóktól, és személyre szabott engedélyeket osztogattak ki a főigazgató szobájában.
  • Ezzel kialakult egy „modell”, amellyel túlárazott beszerzésekkel és titkos alapítványi konstrukciókkal folytak az értékkiáramlások.

2. A „Elios-analógia”: összejátszás a közpénzzel

A szakértő szerint az MNB-alapítványok ügyletei az Elios-sztorihoz hasonló láncolatot mutatnak:

  • Többen összedolgozva játszhatták ki a pénzt a jegybanktól.
  • A láncolat kirakósként összeállítható, ha a rendőrség és az ügyészség összehívja a tanúvallomásokat.

3. Ki érintett?

Deme Zoltán név szerint említette az ügy “politikai felelősét és szereplőit”:

  • Varga Mihály pénzügyminiszterként 12 éven át felügyelte az MNB-tulajdonosi jogokat → szerinte „minden jelentést megkapott” és „nem szólt semmit”
  • Nagy Márton korábbi MNB-alelnök, ma nemzetgazdasági miniszter – állítása szerint nem olvasta az ÁSZ-jelentést, pedig ő is a tulajdonosi jogok gyakorlója.
  • Windisch László jelenlegi ÁSZ-elnök, egykori MNB-alelnök – Deme szerint ő is aktív végrehajtója volt a rendszernek.

4. Mi kell az elszámoltatáshoz?

„A teljes ügyet csak akkor lehet megfogni, ha politikai fordulat jön” – foglalta össze Deme Zoltán.
A szakértő szerint csak tömeges tanúvallomásokkal, a “dominóhatás” beindulásával állhat össze a bizonyítékok lánca, és válnak a jegybanki alapítványok ügyletei bűncselekménnyé

(24.hu)