MNB-botrány új felelősei kerültek elő.

A 63. Közgazdász-vándorgyűlés első plenáris ülésén Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke kemény szavakkal beszélt az MNB-botrányról. Részletesen kitért arra, hogyan valósult meg a Matolcsy György vezette időszakbana különösen nagy értékű hanyag kezelés.

Példaként említette, hogy 204 milliárd forintot költöttek luxusingatlanokra.

Újabb felelősök merültek fel az MNB-botrányban

A számvitelileg el nem számolt veszteség meghaladhatja a 150 milliárd forintot, viszont ezer- és hatszázmilliárd forintról szó sincs – ezt az ÁSZ-jelentés alapján nem lehet megállapítani – jelezte az ÁSZ-elnök. Kitért arra, hogy minden érintett társaságot testületek vizsgáltak, hatóságok.

„Mindenkinek személyes felelőssége van, a kurátoroknak bármilyen alapítványban, igazgatósági tagok személyes felelősséggel tartoznak”

– sorolta. Hozzátette:

„Az se tévesszen meg senkit, ha van egy erős ember a szervezeten belül, vagy inkább kívül.”

Ilyenkor szerinte érdekes módon mindig csak egy ember a felelős, a többiek hallgatnak.

Büntetőjogi szempontból sem volt rendben, ahogy a közpénzeket kezelték

Windisch László úgy fogalmazott: büntetőjogi szempontból sem volt rendben, ahogy a közpénzeket kezelték.

„Ha mindent feltettem a pirosra, és nem jött be, az már hanyagkezelés”

– mondta, hozzátéve, ugyanez akkor is fennállt volna, ha például Apple-részvényekbe fektetik a jegybank vagyonát. Felidézte, hogy 2019 és 2023 között 204 milliárd forintot költött luxusingatlanokra a jegybank, ráadásul az MNB költségvetését nem ellenőrzi az Országgyűlés.

„Teljes kontrollnélküliség és szabadság volt”

– fogalmazott. Szerinte luxus- és presztízsingatlanok vásárlása zajlott, mindenféle érdemi felügyelet nélkül.

„Látjuk, hova vezetett ez”

– mutatott rá.

Veszteség a jegybanknál, nyereség a Matolcsy-klánnál

Beszámoltunk arról, hogy Matolcsy jegybankelnöki ciklusának utolsó teljes évében, 2024-ben is jelentős veszteséget könyvelt el a Magyar Nemzeti Bank: a frissen közzétett éves jelentés szerint

788,7 milliárd forintos mínuszt hozott az év végi mérleg.

Miután Varga Mihály átvette a jegybank vezetését Matolcsy Györgytől, azonnal vizsgálatot indított a korábbi elnök döntéseivel kapcsolatban. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint 266 milliárd forintnyi közpénz veszhetett el, ráadásul az Optima Befektetési Zrt. még nagyobb, 500 milliárd forintos vagyonnal gazdálkodott, amelyből nem tudni, mennyi maradt meg. Utóbbiban a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) pénze is benne volt.

Eközben a pénzből olyan cégek is részesültek, amelyek Matolcsy György fiának környezetéhez köthetők. Beszámoltunk róla, hogy Matolcsy Ádám Kovács Petra fedőnéven irányíthatta magántőkealapos birodalmát. Mindemellett a Mészáros Lőrinc tulajdonába tartozó MBH Bankon keresztül 22,4 milliárd forint hitelt nyújtottak Matolcsy György fia érdekeltségének. Az MNB-vagyonból megszerzett lengyel ingatlanvállalat, a GTC pedig

40,3 milliárd forintot tudott megszerezni a jegybank segítségével.

Az ügyben már nyomozás is folyamatban van, mert az ÁSZ feljelentést tett.

(index.hu /Nyugati Fény nyomán)

Kapcsolódó:

Újabb fordulat az MNB-botrányban: Matolcsyhoz vándorolt egy cég