Rejtélyes fertőzés.

A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet november 7-én adott ki először közleményt arról, hogy előző nap délutántól több intézményből is folyamatosan érkeztek gyermekek a kórházba hasmenéses panaszokkal, kiszáradásos tünetekkel, amelyeket valószínűleg ételmérgezés okozott.

Több mint 600 gyanús esetet jelentettek

A hétvégén azonban még több gyerek került kórházba hasonló tünetek miatt. A kórház közleményének megjelenése után két nappal megírtuk, hogy már több mint 600 gyanús esetet jelentettek.

A kórház megerősítette a hírt

„A sajtóban megjelent hírekkel kapcsolatban megerősítjük, hogy több nevelési és oktatási intézményből tegnap délutántól folyamatosan érkeznek gyermekek a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetbe hányásos, hasmenéses panaszokkal, valamint dehidratációs (kiszáradásos) tünetekkel,

feltehetően ételmérgezés következtében”

– közölte Mogyorósi Zsuzsanna, az intézmény kommunikációs vezetője.

A Heim Pál Gyermekkórház tájékoztatása szerint súlyos állapotú páciens nem került hozzájuk, a beérkező gyerekek többségét infúzióval kezelték. A tömeges megbetegedések azt követően jelentkeztek, hogy a XIII. kerület több óvodájában és iskolájában is ugyanazt a csütörtöki menüt fogyasztották a menzán. Az érintett intézmények étkeztetéséért a Diák és Munkahelyi Vendéglátó Kft. felelt.

Újabb részletek derültek ki a tömeges ételmérgezésről: Calicivírust és Staphylococcust is kimutattak

A Magyar Hang információi szerint a múlt heti tömeges ételmérgezés miatt kórházba került gyermek szervezetében calicivírust és Staphylococcus baktériumot is kimutattak a vizsgálatok. A lapnak az egyik érintett kislány édesapja küldte el a laborvizsgálatok eredményeit.

Mint írták, először egy magánlabor által elvégzett teszt mutatta ki a calicivírus jelenlétét, majd ezt az NNGYK hivatalos vizsgálata is megerősítette. Emellett a gyógyszerészeti központ a Staphylococcus aureus baktériumot is azonosította a mintából.

A kimutatott calicivírus főként széklettel vagy székletmaradványokkal való érintkezéssel terjed, de már az is elegendő lehet a fertőzéshez, ha egy beteg nem mos megfelelően kezet, vagy csak a levegőbe tüsszent. Fertőzött, nem kellően megtisztított zöldségek és gyümölcsök szintén hordozhatják a vírust – ismertették.

A Staphylococcus jelen lehet az ürülékben, de gyakran előfordul az emberi orrnyálkahártyán is, és cseppfertőzéssel adódik tovább. A lap ugyanakkor megjegyezte, hogy a megbetegedettek közül nem mindenki fogyasztott az érintett főzőkonyháról származó ételből, míg akadnak olyanok is, akik ettek belőle, mégsem jelentkeztek náluk tünetek. Erről Helik Ferenc, a Nébih élelmiszer-biztonsági elnökhelyettese beszélt az Inforádióban.

Vizsgálatot rendeltek el

A rendőrség kiemelten vizsgálja az esetet. A Heim Pál Gyermekkórház november 13-án közölte, hogy minden gyerek, akit a múlt héten ételmérgezés gyanújával vettek fel, időközben felgyógyult és hazaengedték. Az intézmény összesen 80 gyereket látott el a történtek miatt.

(Címlapkép: illusztráció /Nyugati Fény nyomán)

Kapcsolódó:

Tömeges ételmérgezés Budapesten: Már 47 gyereket láttak el a Heim Pál kórházban

Még mindig nem lehet tudni, mi miatt lett rosszul több mint 600 ember