Feszülő indulatok.
A Robert Fico vezette kormánykoalíció törvényjavaslata szerint bűncselekménynek minősülne a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezése – írta meg a napunk.dennin.sk.
A parlamenti bizottságon átnyomták a magyarellenes törvényjavaslatot
„A kormánykoalíció ma délelőtt átnyomta a parlament alkotmányjogi bizottságában a Büntető törvénykönyv módosítását, az úgynevezett Horalky-szabály módosításait, amelyet gyorsított eljárásban vitatnak meg.
Ehhez a módosításhoz csatolták hozzá azt a passzust, amely alapján
bűncselekménynek minősül a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezése”
– hívta fel a figyelmet Ondrej Dostál (SaS) parlamenti képviselő közösségi oldalán.
A II. világháború után elkobzott magyar földekről van szó
A javaslat szerint az, aki nyilvánosan tagadja vagy megkérdőjelezi a második világháború utáni békerendezést, amely a Csehszlovák Köztársaság vagy a Szlovák Nemzeti Tanács képviseleti szerveinek jogszabályai alapján jött létre,
hat hónapig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A Beneš-dekrétumok Edvard Beneš csehszlovák elnök által 1945 és 1948 között kibocsátott elnöki rendeletek, amelyek
jogilag megalapozták a németek és magyarok kollektív megbüntetését, vagyonelkobzását, állampolgárságuktól való megfosztását
(különösen a hírhedt 33. számú dekrétum), és elűzését a csehszlovák területekről, a második világháború utáni „kollektív bűnösség” elve alapján.
A Beneš-dekrétumok ügye azután került a szlovák politika középpontjába, hogy a Progresszív Szlovákia dél-szlovákiai turnéján felhívta a figyelmet erre a témára. Az ellenzéki párt felszólította a kormányt, hogy oldja meg azoknak a földelkobzásoknak az ügyét, amelyek az elmúlt években zajlanak.
Ezekben az ügyekben a Szlovák Földalap és az Erdőgazdálkodási Vállalat a második világháború utáni, a magyar és német nemzetiségű lakosok vagyonát elkobzó jogszabályokra hivatkozva sajátítja ki mai tulajdonosok telkeit, illetve kezdeményezi a tulajdonviszonyok felülvizsgálatát a bíróságokon.
(Nyugati Fény/Ondrej Dostál / Facebook)
Valódi Hírek










