Velük is egyeztetni fogunk – írta.

Lázár János a közösségi oldalán közölte, hogy szerinte a kormány kész tárgyalni a kamionos tüntetés résztvevőivel is, ugyanakkor nem enged azoknak az embereknek a nyugalmából és biztonságából, akik évek óta a teherforgalom terheit viselik.

A miniszter felidézte, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium már megállapodott a legnagyobb fuvarozói érdekképviseletekkel, amelyek a hazai ágazat mintegy 70 százalékát képviselik, és – állította – a hétfői demonstráció résztvevőivel is egyeztetnek. Álláspontja szerint a fuvarozóknak kedvező, legolcsóbb és legrövidebb útvonalak az út mentén élők számára elviselhetetlen terhelést jelentenek.

Közölte, hogy a budapesti kamionos felvonulás csak ízelítőt adott abból, amit vidéken milliók élnek át nap mint nap. Hozzátette, ha a fővárosban nincs helye a kamionoknak, akkor a kisebb településeken sincs. Úgy véli, az elmúlt 15 évben kiépült gyorsforgalmi úthálózat azt a célt szolgálja, hogy a teherforgalom elkerülje a lakott területeket. Értékelése szerint ez mostanra eléri a legfejlettebb nyugati országok szintjét.

Lázár János bejegyzését alább közöljük:

„December 19-én megállapodtunk a 7 meghatározó fuvarozói érdekképviselettel, akik közel 8.500 vállalkozást, a hazai fuvarozásban dolgozó cégek 70 százalékát képviselik. Ma este a Hősök terén alakult egy újabb fuvaros csapat,

velük is egyeztetni fogunk.

Egy dolog biztos: a legrövidebb és a legolcsóbb út csakis a fuvarozóknak jó, az utak mentén élőknek maga a pokol.

A mai fővárosi kamionos felvonulás a budapestiek számára is megmutatta, milyen amikor kamionok dübörögnek az ablak alatt. Hárommillió magyarnak ez a mindennapi élet része. Ők úgy nevelik a gyerekeiket, segítik az idős szüleiket, élik az életüket, járnak munkába, iskolába, vagy haza, hogy kamionok robognak el mellettük.

Ha ma valaki azt gondolja, ezeknek a kamionoknak semmi keresnivalójuk nincs Budapest utcáin, tegye fel a kérdést, akkor mi keresnivalójuk van Biharkeresztesen, Mátészalkán, vagy bárhol máshol?

A válasz ma már egyértelmű: ha nem oda mennek, akkor semmi. Mert ma már mehetnek másfelé is.

Az elmúlt közel 15 évben ugyanis annyi sztrádát és autóutat építettünk, amennyivel a hazai pályahálózat – lakosságarányosan – mostanra eléri a legfejlettebb nyugati országok szintjét.

2010 óta mintegy 3.000 milliárd forint értékben fejlesztettük csak a gyorsforgalmi úthálózatot. Elkészült többek között az M25, az M30, az M31 és az M43-as gyorsforgalmi út, valamint az M3, M35, M85, M86, az M6, az M4 és az M44 jelentős szakaszai. Megvalósult az M2, M15, M70 gyorsforgalmi utak bővítése 2×2 sávra, valamint az M0 déli szektor bővítése 2×3 forgalmi sávra. Éppen az M4-es egy újabb szakaszának átadásáról jövök, amire több mint 170 milliárd forintot költöttünk.

Az elmúlt 15 évben a magyar adófizetők pénzén azért dupláztuk meg a gyorsforgalmi úthálózatot, hogy ne a falvakon robogjanak át a kamionok.

Az útdíjakat pedig nem azért emeljük, hogy a fuvarosoknak rosszabb legyen, hanem azért hogy a főutak mentén élőknek legyen jobb. Elfogadhatatlan, hogy a fuvardíjakon több millió, falvakban élő, vagy egy főúttal átszelt kisvárosban lakó kárán akarjon spórolni egy kamionos. Amíg az alacsonyabb rendű utak olcsóbbak vagy ingyenesek a kamionok számára, addig maradnak az élhetetlen települések, a lakhatatlanná vált házak.

Tehát tárgyalunk bárkivel, de egyetlen dologból nem engedünk: annak a hárommillió embernek a nyugalmából és biztonságából, akik hosszú évek óta szenvednek a teherforgalom miatt. Mert most az ő idejük jött el. Eleget szenvedtek már.

Ha ma azt érezték, hogy túl sok a kamion a fővárosban, akkor gondoljanak bele, hogy a forgalmi adatok alapján, a ma Budapesten megfordult kamion csak a töredéke annak, ami minden nap, rakománnyal együtt átdübörög például Baján.”

(Nyugati Fény nyomán)


Kapcsolódó
:

Nem tűrik tovább Orbánék játszmáját: Több ezer kamionnal vághatnak vissza hétfőn a fuvarozók

Elindult a konvoj: Több ezer kamion vonul a fővárosba az Orbán-kormány húzása miatt