Demokrácia és trón.

A Demokratikus Koalíció elnöke, Dobrev Klára Facebook-posztban reagált Donald Trump amerikai elnök „Bízz bennem!” kijelentésére. Arra figyelmeztetett, hogy ezt már Magyarországon is hallottuk 2010-től, és szerinte aki erkölcsre hivatkozik törvény helyett,

az valójában szabad kezet kér.

Ezért úgy gondolja, tejhatalom helyett olyan intézményekre van szükség, amelyek nem térdelnek le senki előtt, és olyan pártra, amely mer nemet mondani.

Vegyük észre a párhuzamot!

Dobrev Klára Facebook-bejegyzését változtatás nélkül közöljük alább:

„Hogy születnek a diktátorok?

Trump azt mondta, hogy nem kellenek törvények, a nemzetközi szabályok, mert elég az ő erkölcse.

Minden diktatúra ugyanazzal a mondattal indul: »Bízz bennem.«

A törvények csak akadályok. Az intézmények csak lassítanak. A fékek és ellensúlyok csak útban vannak.

Ismerős? Igen. Már hallottuk.

2010 előtt azt mondták: nem baj az egypárti fideszes kétharmad, »nem akar rosszat«.

Ma egy egész ország fizeti meg ennek az ostoba hitnek az árát

A »jó ember« meséje romba döntött egy államot. Nem egyszerre, hanem apránként, törvényről törvényre, évről évre.

Én nem hiszek a jó királyokban.

Aki királyt akar, az előbb-utóbb alattvalókat is akar. Aki pedig erkölcsre hivatkozik törvény helyett, az valójában szabad kezet kér.

Ne áltassuk magunkat 2026-ról. Nem az a kérdés, hogy most rossz király ül a trónon.

Az a kérdés, miért hagyjuk, hogy trón legyen.

Mert ha a rendszer királyság, akkor teljesen mindegy, ki viseli a koronát.

Nem »jó vezetőt« akarok.

Nem »jobb erkölcsöt«.

Nem új megváltót.

Szabályokat akarok, amik erősebbek az embereknél

Intézményeket, amik nem térdelnek le senki előtt.

És egy erős baloldalt a parlamentbe a négy jobboldali párt (Fidesz, KDNP, Mi Hazánk, Tisza) mellé, hogy legyen, aki nemet mond.

Mert demokrácia nem hit kérdése.

Aki hinni akar, menjen templomba.

Egy országot viszont nem hittel, hanem ellensúlyokkal kell működtetni.”

(Dobrev Klára/Nyugati Fény / Facebook)