Váratlan közlekedési bejelentés.
Lázár János építési és közlekedési miniszter hétfő délelőtt közlekedésinfót tartott. A miniszter azzal indított, hogy olyan tárcát vezet, amely 4,5 millió embernek segít abban, hogy a hétköznapokban Magyarországon közlekedjen. Összesen 62 ezer embernek adnak munkát, ezzel ők a legnagyobb munkaadók az országban.
Szerinte az utasok kevesebbet fizetnek, a MÁV-osok többet keresnek.
Lázár János megjegyezte, a választások után az Alaptörvény szerint mindenképp új kormány alakul, így
„könnyen lehet, hogy ebben a minőségben az utolsó Közlekedésinfót tartom, és készülök átadni a stafétát az utánam jövőnek”.
A hóhelyzetről is beszélt a miniszter
A miniszter úgy összegzett, hogy a Magyar Közút által kezelt 31 ezer kilométernyi úton 3 ezer munkavállaló teljesített szolgálatot. A MÁV-Volán-csoportnál 12 ezer ember dolgozott a hóhelyzet miatt az elmúlt napokban és 800 munkagép vett folyamatosan részt a védekezésben. Hétfőn is 300 gép van kint az utakon.
Lázár János figyelmeztetett, hogy a nyári 40 fok, és a téli –20 fok is komoly hatást gyakorol az eszközök használhatóságára. Emiatt január 5. és 12. a menetrendtartási képesség
70 százalék alá esett az időjárás miatt.
Lázár János megköszönte az utasok türelmét a helyzettel kapcsolatban.
Hamarosan nyilvánosságra hozzák az új KRESZ-t
Lázár János hangsúlyozta, a közlekedés területén paradigmaváltás történt. 2025-ben 25,2 millió bérletet adtak el, amire nem volt példa a rendszerváltozás óta Magyarországon. Szerinte Európa harmadik legolcsóbb tömegközlekedése a magyar. Hatályba lépett az új személyszállítási alkotmány is, 966 olyan település van, ahol azóta többletszolgáltatást nyújtanak, többnyire busszal.
„Január 20-án hozzuk nyilvánosságra az új KRESZ-t”
– jelentette be Lázár János.
Az új szabályozást leghamarabb szeptemberben szeretnék bevezetni. Az új közlekedési rendszert már vitára is bocsátották, eddig 1500 véleményt kaptak. 100 szervezettel és 70 szakértővel folyamatosan konzultáltak, a miniszter szerint a szakma írta az új KRESZ-t.
Mi lesz a kisfuvarozókkal?
Kérdésre válaszolva elmondta a miniszter, hogy a kisfuvarozóknak a legnagyobb problémája nem az útdíj szerinte, hanem a hatósági ellenőrzések és feltételek nehezítik a munkát. Szerinte a hatóságok túl szigorúan ellenőrzik a magyar fuvarozókat, a külföldieket kevésbé.
Az útdíjakról ettől függetlenül tárgyalni fog szerdán Magyar Független Fuvarozók Egyesületével (MFFE) és Orosz Tiborral.
(index.hu /Nyugati Fény nyomán)
Valódi Hírek










