Energiavita.
Ahogy várható volt, az Európai Unió Tanácsa hétfőn elfogadta az orosz cseppfolyós és a vezetékes földgáz fokozatos kivezetéséről szóló rendeletet. Az ülésen 24-en szavaztak igennel, Bulgária tartózkodott,
Magyarország és Szlovákia pedig nemmel szavazott.
A magyar kormány már tavaly jelezte, ha elfogadják a javaslatot, perre mennek. A REPowerEU nevű rendelet célja, hogy az Európai Unió tagállamai megszabaduljanak az az orosz energiafüggőségtől. Magyarországnak és Szlovákiának egyébként szűk két éve lenne leválnia az orosz energiáról. Ám a rendeletben az is szerepel, hogy ez felülbírálható abban az esetben, ha az ország kitettsége túl magas és veszélyeztetné az energiaellátást.
Szigorúak a szabályok, de vannak kivételek
A megállapodás szerint orosz cseppfolyós földgázra már a rendelet hatályba lépése után hat héttel sem szabad szerződni. A már meglévő megállapodásokra átmeneti időszakokat hagynak a szerződés tartalmától függően. Hosszú távú szerződésnél
legkésőbb 2027. november 1-re le kell állítani az orosz földgáz behozatalát.
Ha valami hirtelen fenyegetné az ellátás biztonságát egy uniós országban, a tiltást ideiglenesen felfüggeszthetik, de szigorítanának a feltételeken az eredeti javaslathoz képest. A tagállamoknak nemzeti terveket is készíteniük kell, hogy hogyan akarnak megfelelni a határidőknek, és hogyan pótolnák az orosz gázt.
A magyar kormány pert ígér
Már 2022 óta tervben van a REPowerEU és a magyar kormány egy nagyjából
egymilliárd eurós előleghez jutott az uniós helyreállítási alapból,
mégis perrel fenyegetőznek. Magyarország és Szlovákia úgy döntött, beperelik az Európai Uniót a rendelet miatt. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már egyeztetett is decemberben Juraj Blanar szlovák külügyminiszterrel.
(Nyugati Fény nyomán)
Valódi Hírek










