Bíróság elé citálták a lelkészt.

Hétfőn tartotta az elsőfokú bíróság Iványi Gábor és csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszakkal vádolt társai ügyében az előkészítő tárgyalást. A Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) vezető lelkészét az ügyészség azzal vádolja, hogy Gurmai Zitával, Donáth Annával, Szél Bernadettel és Herényi Károllyal és további két társukkal együtt erőszakosan próbálták megakadályozni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozóinak 2022 februárjában a MET egyesületének Dankó utcai székházában tartott házkutatását.

A tárgyaláson hat vádlott jelent meg, mindannyian közszereplők.

Iványi Gábor nem ismerte el bűnösségét a bíróságon,

ahogyan többi vádlott sem ismerte el, hogy erőszakosan léptek volna fel a NAV-ellenőrökkel szemben. A per májusban folytatódik.

Az ügyészség szerint egy nyomozást próbáltak megakadályozni az érintettek

Az ügyészség szerint Iványi és társai egy olyan, nem ellenük folyó büntetőügyben folytatott nyomozást próbáltak meg megakadályozni, amelynek kutatási eljárásában Iványinak békésen is lehetősége lett volna jelen lenni. A hatóság elleni erőszakot a vád szerint azzal követték el, hogy Iványi Gábor biztatására egymást tolva, illetve magukat a tömeggel tolatva szakították át a kutatás helyszínét biztosító pénzügyőrök sorfalát. Az ügyész vádbeszédében kijelentette: a hatóság elleni erőszak sosem lehet a jogérvényesítés eszköze.

Iványi Gáborhoz hasonlóan a többi vádlott sem ismerte be bűnösségét,

így az ügyészség felfüggesztett börtönbüntetésekről szóló kedvezményes indítványai sem lesznek a továbbiakban irányadók. A lelkész a bíró kérdésére adott válaszához hozzátette:

őt nem a hatóság, hanem az irodája felé tolták a demonstrálók,

ahol a NAV-nak nem is lett volna keresnivalója, mert a hatóság által kért minden iratot külön helyiségben tartottak. Hozzátette, soha semmilyen kért dokumentumot nem tartottak vissza a hatóságtól.

Iványi Gábor szerint a hatóság bejelentés és parancs bemutatása nélkül érkezett a razziára

Hangsúlyozta, hogy a hatóság nem csak bejelentés nélkül érkezett razziára, de ennek okáról és jogalapjáról sem adtak helyben sem tájékoztatást,

parancsot sem mutattak be.

Emlékeztetett arra is, hogy ő minden jelenlévőt kifejezetten felszólított arra, hogy az intézkedő egyenruhásokat se szóval, se tettel senki ne bántsa.

„Nem ezért váltottunk rendszert”

– jelentette ki Iványi Gábor a bíróság előtt. Emlékeztetett, hogy az adóhatóságnak nem náluk, hanem Felcsúton lett volna keresnivalójuk.

„Én nem mentem nekik, nem nyúltam senkihez, a kezem hátra volt téve”

– jelentette ki a helyszíni felvételekre is hivatkozva Iványi. Szerinte abból, hogy a hatóság emberei nem is keresték az együttműködés lehetőségét vele és munkatársaival, egyértelműen látható volt,

hogy egy politikailag motivált színjáték volt az eljárás,

ami ellen – rendszerváltóként és szabad magyar állampolgárként is – tiltakoznia kell.

Májusban folytatódik a per

A vádlottak védői hangsúlyozták, hogy a vádlottak viselkedése nem volt erőszakos, illetve azt is bizonyítani kívánják a per során, hogy a NAV intézkedése eleve jogszerűtlen volt, márpedig hivatalos személy elleni erőszak csak jogszerűen eljáró hivatalos személyekkel szemben.

A per május 4-én folytatódik az első három vádlott (Iványi Gábor, Donáth Anna és Herényi Károly) meghallgatásával.

(hvg.hu /Nyugati Fény nyomán)

Kapcsolódó: