Kemény egyeztetésre lehet számítani.

Vasárnap megérkezett Budapestre az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio. Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára fogadta őt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.

Az amerikai külügyminiszter előbb Szijjártó Péterrel, majd Orbán Viktorral is találkozik. Kemény egyeztetésre lehet számítani, miután kijelentette az amerikai fél, hogy a látogatás célja

nem kampányesemény, hanem stratégiai egyeztetés.

A külügyminiszter a miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatót is tart hétfő délelőtt.

Szijjártó után Orbán Viktorral is egyeztet Marco Rubio

A látogatás hivatalos része hétfőn lesz, amikor az amerikai külügyminiszter először Szijjártó Péterrel találkozik. A tervek szerint megállapodást írnak alá az Egyesült Államok és Magyarország közötti atomenergiai együttműködésről és tárgyalnak a kétoldalú kapcsolatokról, valamint az ukrajnai béke megteremtésének lehetőségéről.

Ezt követően Orbán Viktor miniszterelnök fogadja az amerikai külügyminisztert. A téma a békéért tett erőfeszítések, a béketárgyalások, valamint a magyar–amerikai kapcsolatok lesznek, az eredményekről sajtótájékoztatón számolnak be a Karmelita kolostorban.

Korábban Donald Trump a közösségi médiában arról biztosította a magyar miniszterelnököt, őt támogatja a két hónap múlva esedékes parlementi választásokon, és korábban elismerte a magyar miniszterelnöknek az illegális bevándorlás megfékezéséért végzett munkáját.

Nem a Fidesz kampánya miatt jön

Rubio nyilatkozata alapján azonban valami egészen más forgatókönyvre kell számítani, ami váratlanul érheti majd Orbánékat. A külügyminiszteri közlemény szerint Washington az orosz energiáról való leválás okán fog tárgyalni a magyar kormánnyal. Rubio egyébként a Müncheni Biztonsági Konferencián vett részt, utána jött Budapestre.

A látogatás időzítésével kapcsolatban sokan megjegyezték, politikai vetülete lehet Rubio útjának, de nem úgy, ahogy azt a Fidesz szeretné. Az amerikai külügyminiszter a sajtónak tett nyilatkozatában világossá tette:

a budapesti látogatás célja nem kampányesemény, hanem stratégiai egyeztetés.

Az Egyesült Államok Magyarországgal és Szlovákiával is tárgyalásokat akar folytatni arról, hogy milyen lépések szükségesek az orosz energiaellátásról való fokozatos leváláshoz (!).

(MTI és Nyugati Fény nyomán)

Kapcsolódó: