Egyre súlyosabb a helyzet.
Robert Fico hétfőn felkéri a szlovák áramszállító vállalatot (SEPS), hogy
állítsák le az Ukrajnába irányuló vészhelyzeti áramszállítást.
Ez a lépés válasz arra, hogy Kijev nem tette lehetővé az orosz olaj a Barátság kőolajvezetéken keresztüli újraindulását. A szlovák miniszterelnök videóbejegyzésében bírálta az EU-t, amiért szerinte Ukrajna érdekeit a tagállamok kárára helyezi előtérbe. Friedrich Merz német kancellár háborúfinanszírozási kijelentéseit is elutasította, azokat „gazdasági öngyilkosságnak” nevezve.
„Ha Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt üzeni nekünk, hogy máshol vegyünk gázt és kőolajat, mint Oroszországban – bár ez nehezebb és drágább, amivel nagy pénzeket vesztünk – akkor jogunk van válaszolni”
– idézte a Robert Fico videóbejegyzésében mondottakat a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség.
Hétfőn pedig újabb ukrán csapás érte a kőolajvezetéket.
Komoly feszültség alakult ki a magyar–ukrán kapcsolatokban
Beszámoltunk róla, hogy Ukrajna leállította a Magyarországra érkező kőolaj szállítását a Barátság kőolajvezetéken január 27-én és azóta sem indította újra. Hazánk azóta a stratégiai készleteket használja, amely több mint 96 napra elegendő. A köztes időszakban az Adria vezetéken keresztül szeretne a kormány kőolajat importálni, a Mol a szükséges orosz olajmennyiséget már meg is rendelte, amely március közepére érkezhet meg. Horvátországot ezalatt felszólította a magyar kormány, hogy tartsa be az uniós kötelezettségét, és engedélyezze a szállítást a vezetéken.
Emellett válaszlépésként a szerdai kormányülésen úgy döntött a kormány, hogy leállítja
az Ukrajnába irányuló dízelüzemanyag szállítását.
Ez az ukránok számára az ellátás 10 százalékának kiesését jelenti.
Szijjártó Péter ezt követően egy rendkívüli sajtótájékoztatón közölte, hogy Magyarország blokkolta az Európai Unió Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelét, napokkal az orosz–ukrán háború negyedik évfordulója előtt. Szijjártó kijelentette, hogy amíg Ukrajna blokkolja a Barátság kőolajvezetéken keresztül az orosz olaj szállítását, addig a magyar kormány is így tesz az Ukrajnának kedvező döntéseket illetően.
Bár a magyar kormány arról beszél, hogy politikai oka van a leállásnak, az ukránok világossá tették, hogy Magyarország „pontosan tudja”, hogy a Barátság Kőolajvezeték azért állt le, mert Oroszország csapást mért rá – ezt Heorhij Tihijukrán külügyi szóvivő jelentette ki szerdán a Telegramon.
Időközben Robert Fico is szankciókat jelentett be az ukránokkal szemben, mert az fő ellátási vezetéke Szlovákiának is a Barátság vezeték, csakúgy, mint Magyarországnak. Előbb az üzemanyag szállítását állították le, majd az áramszállítás leállítását is belengette, hétfői határidővel.
(MTI) (Nyugati Fény nyomán )
Valódi Hírek










