• Megint elhalasztották az újraindítást.

A szlovák híresztelésekkel szemben, mégsem indul csütörtökön újra a kőolajszállítás a Barátság kőolajvezetéken. Az ukránok megüzenték,

nincs ilyen döntés.

A szlovák gazdasági minisztérium korábban azt közölte: a Transpetrolvezetékhálózati üzemeltető Ukrajnától kapott értesítést arról, hogy a január 27-i orosz támadás miatt leállt szállítás az ígéretek szerint február 25-én, a későbbi információk szerint

február 26-án újraindulhat.

A portál szerint ukrán források ezt határozottan cáfolják – írta a vg.hu.

Komoly feszültség alakult ki a magyar–ukrán kapcsolatokban

Beszámoltunk róla, hogy Ukrajna leállította a Magyarországra érkező kőolaj szállítását a Barátság kőolajvezetéken január 27-én és azóta sem indította újra. Hazánk azóta a stratégiai készleteket használja, amely több mint 96 napra elegendő. A köztes időszakban az Adria vezetéken keresztül szeretne a kormány kőolajat importálni, a Mol a szükséges orosz olajmennyiséget már meg is rendelte, amely március közepére érkezhet meg. Horvátországot ezalatt felszólította a magyar kormány, hogy tartsa be az uniós kötelezettségét, és engedélyezze a szállítást a vezetéken.

Emellett válaszlépésként a szerdai kormányülésen úgy döntött a kormány, hogy leállítja

az Ukrajnába irányuló dízelüzemanyag szállítását.

Ez az ukránok számára az ellátás 10 százalékának kiesését jelenti.

Magyarország és Szlovákia is szankciókat vezetett be Ukrajna ellen

Szijjártó Péter ezt követően egy rendkívüli sajtótájékoztatón közölte, hogy Magyarország blokkolta az Európai UnióUkrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelét, napokkal az orosz–ukrán háború negyedik évfordulója előtt. Szijjártó kijelentette, hogy amíg Ukrajna blokkolja a Barátság kőolajvezetéken keresztül az orosz olaj szállítását, addig a magyar kormány is így tesz az Ukrajnának kedvező döntéseket illetően.

Bár a magyar kormány arról beszél, hogy politikai oka van a leállásnak, az ukránok világossá tették, hogy Magyarország „pontosan tudja”, hogy a Barátság Kőolajvezeték azért állt le, mert Oroszország csapást mért rá – ezt Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő jelentette ki szerdán a Telegramon.

Időközben Robert Fico is szankciókat jelentett be az ukránokkal szemben, mert az fő ellátási vezetéke Szlovákiának is a Barátság vezeték, csakúgy, mint Magyarországnak. Előbb az üzemanyag szállítását állították le, majd az áramszállítás leállítását is belengette, hétfői határidővel.

Orbán Viktor bejelentette, amíg nem indul újra a szállítás, addig a magyar kormány blokkolja a 20. EU-s szankciós csomagot Oroszország ellen, továbbá kedden levelet írt António Costának, az Európai Tanács elnökének. Ebben felhívta a figyelmet arra, hogy bár érti Costa aggodalmait, de miután Ukrajna számára kedvező pénzügyi döntés született – amit a magyar kormány nem támogatott –

Orbán könyvei

Ukrajna energia-vészhelyzetet idézett elő Magyarországon.

Ez rendkívül abszurd szerinte. A kormány később úgy döntött, hogy rendkívüli intézkedéseket vezet be, így katonákkal erősíti meg az energetikai infrastruktúra védelmét és drónátrepülési tilalmat is elrendel a keleti megyékben.

Csütörtökön Orbán Viktor nyílt levelet írt Volodimir Zelenszkijnek.

(Nyugati Fény nyomán)