Bántalmazás, leépítések, embertelen bánásmód uralkodik az üzemben.

Rónai Sándor: félnek a monori akkumulátorgyár dolgozói, de azt akarják, hogy derüljön ki az igazság

A minap levelet kaptam olyan magyar dolgozóktól – és tegnap beszéltem is velük –, akik a Monoron működő Shinheung Sec EU Kft.-nél dolgoznak. Ez a cég a gödi Samsung-akkumulátorgyár egyik beszállítója – hívta fel a figyelmet Rónai Sándor szombaton. A DK politikusa elmondta, azért keresték meg, mert bár félnek a munkahelyi következményektől,

mégis szeretnék, ha kiderülne az igazság arról, mi történik ebben az üzemben.

Elmondta, hogy a dolgozók beszámolója szerint a gyár csarnokaiban alig van szellőzés, a hőmérséklet gyakran 28–30 fok, miközben a munkások nejlonöltözetben kénytelenek dolgozni. A balesetek száma a dolgozók állítása szerint rekordszintre emelkedett. Ráadásul mindennapos a dolgozók megalázása. A beszámolók szerint

az egyik koreai vezető fizikailag is bántalmazott egy magyar női dolgozót.

A kiabálás, az emberek szidalmazása a koreaiak részéről egyébként rendszeres – részletezte az ellenzéki politikus.

Kiszorítják a magyar dolgozókat

„De a történetnek van egy még súlyosabb része. Az elmondottak alapján

a magyar dolgozókat módszeresen kiszorítják a gyárból.

Míg korábban jelentős számban dolgoztak ott magyar munkavállalók, ma már műszakonként csak néhány tucatnyian maradtak. Eközben több mint ezer vendégmunkás – főként vietnámi dolgozó – érkezett az üzembe.

Számukra külön munkásszállók épültek, miközben a magyar dolgozók egyre inkább háttérbe szorulnak”

– mondta Rónai Sándor. Hozzátette, a beszámolók szerint a 13 gyártósorból gyakorlatilag már csak egy olyan van, ahol még magyarok dolgoznak (!).

Közölte: a többi soron kizárólag vendégmunkások dolgoznak. A dolgozók azt is állítják, hogy a magyar csoportvezetői pozíciókat megszüntették, a bónuszokat elvették, miközben a vendégmunkások vezetői megmaradtak és még magasabb juttatásokat is kapnak.

Felmondásra kényszerítik a magyar munkásokat

Arról is beszámolt, hogy azoknak a magyar munkavállalóknak, akik maradni szeretnének, azt ajánlják fel, hogy egyenként kerüljenek át teljesen vendégmunkásokból álló gyártósorokra kiszolgáló munkára. Sokak szerint azért, hogy végül inkább maguktól mondjanak fel, és ne kelljen végkielégítést fizetni nekik.

A dolgozók elmondták azt is, hogy amikor nemrég a monori gyárba látogatott Szijjártó Péter külügyminiszter, akkor az összes szabadnapos dolgozót berendelték, hogy úgy tűnjön, sok magyar dolgozik a gyárban. Ha ezek az állítások igazak – márpedig komoly okunk van feltételezni, hogy azok –, akkor ez nem egyszerű munkahelyi konfliktus.

Ez az Orbán-kormány akkumulátorgyár-stratégiájának a valósága”

– jelezte a képviselő.

Három dolgot követelnek

Kiemelte, a Demokratikus Koalíció álláspontja világos:

Magyarország nem lehet az akkumulátorgyárak országa.

„Nem működhetnek háborítatlanul, a hatóságok elnéző hozzáállása mellett mérgező, környezetszennyező üzemek. És nem szoríthatják ki a magyar dolgozókat, hogy vendégmunkásokkal helyettesítsék őket.

Ezért mi három dolgot követelünk, amit törvényjavaslatként is benyújtottunk az Országgyűlés elé.

Először: a vendégmunkások tömeges behozatala helyett a magyar dolgozók számára kell jól fizető, biztonságos munkahelyeket teremteni.

Másodszor: minden olyan akkumulátorgyárat és beszállítót, amely megszegi a munkavédelmi, környezetvédelmi vagy foglalkoztatási szabályokat,

azonnal be kell zárni.

És harmadszor: új akkumulátorgyár ne épülhessen többé Magyarországon.

A Demokratikus Koalíció szerint a magyar állam feladata nem az, hogy milliárdos támogatásokkal idecsábítsa a külföldi multikat, hanem az, hogy megvédje a magyar emberek munkahelyét, egészségét és megélhetését.

A monori dolgozók története nem egyedi eset. Egyre több hasonló beszámolót kapunk az ország különböző akkumulátorgyáraiból. Ezért

a Demokratikus Koalíció minden ilyen ügyet ki fog vizsgálni, és a nyilvánosság elé fogja vinni az igazságot!”

– jelentette be Rónai Sándor.

Videó:

(Nyugati Fény nyomán)