Durvul a helyzet.

2026.03.05-én hét ukrán állampolgárt,

köztük egy egykori ukrán titkosszolgálati tábornokot,

és két páncélozott pénzszállító autót állított elő a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), amelyek Ausztriából tervezetten Ukrajnába, összesen 40 millió dollárt, 35 millió eurót és 9 kilogramm aranyat szállított.

Bűncselekmény gyanújával folytatnak ellenük büntetőeljárást – közölte a NAV pénteken.

A TEK-et is bevonták az ügybe

„Csak az idei év folyamán több mint 900 millió amerikai dollárt, 420 millió eurót és 146 kilogramm aranytömböt szállítottak Magyarország területén keresztül Ukrajnába. A NAV a nyomozást a büntetőjogi eljárásról szóló törvényt betartva, a Terrorelhárítási Központ közreműködésével végzi”

– tették hozzá.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal az eljárás megkezdésekor azonnal értesítette az ukrán konzuli szolgálatot, azonban a konzuli szolgálattól eddig a pillanatig semmilyen visszajelzést nem érkezett. A szállítmány irányításáért egy egykori ukrán titkosszolgálati tábornok felelt.

Egy ukrán youtuber szerint a pénz Zelenszijé

Richard Schmitt osztrák újságíró arról írt közösségi oldalán, hogy 75 millió eurót és amerikai dollárt, valamint 9 kilogramm aranyat kellett volna járműveken szállítani a bécsi Raiffeisen Bankból Ukrajnába. Szerinte Orbán Viktor a halálos fenyegetés után leállította az aranyszállítmányt Ukrajnába.

Anatolij Sharij ukrán youtuber szerint a lefoglalt összeg „finoman szólva sem volt éppen hétköznapi”, és Orbán Viktor tudott róla.

„Meg vagyok győződve arról, hogy a pénz Zelenszkijé volt. Valamiféle visszaélés. Ma azonban azt az információt kaptam, hogy a pénz nem Zelenszkijé, hanem európai társaié. A történet teljesen fantasztikus, és tegnap még irreálisnak tűnt számomra. De ma számos forrás arról számol be, hogy Orbán nem Kijevben, hanem Brüsszelben csapott le. Körülbelül 80 millió euróról és nagyjából 10 kilogramm aranyról van szó. Brüsszelben tudják, kinek a pénzéről van szó. És ezért most, úgy tűnik nekem, mindent megtesznek, hogy megakadályozzák a botrány kitörését. Orbán nagyon pontosan cselekedett, és ott ütött le, ahol fájt”

– tette hozzá.

Megszólalt az ukrán külügy

Az ukrán külügyminiszter szerint a magyar hatóságok „gyakorlatilag túszul ejtettek” hét ukrán állampolgárt Budapesten. Andrij Szibiha szerint az állami Oschadbank alkalmazottai Ausztria és Ukrajna között szállítottak készpénzt, amikor feltartóztatták őket, hollétük pedig azóta is ismeretlen.

Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége péntek hajnalban a Facebookon osztott meg egy bejegyzést, melyben az ukrán külügyminiszter, Andrij Szibiha álláspontját közlik.

„Ma Budapesten a magyar hatóságok gyakorlatilag túszul ejtettek hét ukrán állampolgárt. Ennek az okai jelenleg ismeretlenek, akárcsak az állapotuk vagy az, hogy lehet-e velük kapcsolatba lépni”

– írták a bejegyzésben. Hozzátették, hogy a hét ukrán állampolgár az állami Oschadbank (Takarékbank) alkalmazottja. Két banki járművet vezettek, amelyek Ausztria és Ukrajna között tranzitáltak, és készpénzt szállítottak az állami bankok közötti rendszeres szolgáltatás keretében.

„Gyakorlatilag arról van szó, hogy Magyarország túszokat ejtett és ellopta a pénzt. Ha ez az az »erő«, amiről ma Orbán Viktor beszélt, akkor ez egy bűnszervezet ereje. Ez állami terrorizmus és zsarolás”

– írták.

(index.hu / Nyugati Fény nyoman)