Nem folytathatják ezt sokáig.
Az Európai Bizottság egyértelmű jelzést küldött Ukrajnának arról, hogy
ütemtervet vár a Barátság kőolajvezeték újbóli működésbe állítására
– jelentette ki Dan Jorgensen energiaügyekért felelős uniós biztos hétfőn Brüsszelben.
Továbbra is teljes tilalmat akar az EU az orosz energiahordozókra
Az európai uniós tagállamok energiaügyekért felelős minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatón a biztos azt mondta: a helyzet hátterében az áll, hogy Oroszország tette működésképtelenné a vezetéket.
„Emlékezni kell arra, miért van probléma ezzel a vezetékkel – azért, mert Oroszország lerombolta”
– fogalmazott. A biztos szerint a jelenlegi helyzet nem jelent ellátásbiztonsági problémát az EU tagállamai számára, mivel alternatív energiaforrások állnak rendelkezésre, és a szomszédos országok is segítséget nyújtottak a szükséges ellátás biztosításában.
Hozzátette: az Európai Bizottság javaslatot kíván előterjeszteni az orosz kőolaj importjának teljes tilalmára az Európai Unióban. Jelenleg ugyan vannak érvényben szankciók, de két tagállam mentességet kapott ezek alól – emlékeztetett.
„Minden országnak fel kell készülnie erre a helyzetre. A jövőben nem akarunk energiát vásárolni Oroszországtól”
– jelentette ki az uniós biztos.
Vizsgálják a rezsicsökkentés lehetőségét
A sajtótájékoztatón Jorgensen kitért arra is, hogy a közel-keleti konfliktus és annak az energiaárakra gyakorolt hatása újabb nyomást helyez az európai háztartásokra és vállalatokra.
Mint mondta, az Európai Bizottság jelenleg azt vizsgálja, miként lehet csökkenteni a lakosság energiaszámláit.
(MTI /Nyugati Fény nyomán)
Kapcsolódó:
Valódi Hírek










