11 millió ember maradt áram nélkül.

Egész Kubában elment az áram, vészhelyzet van az országban

Teljes áramszünet sújtotta Kubát hétfőn délután, miután a nemzeti villamosenergia-hálózat teljes egészében leállt. A lekapcsolás következtében az ország mind a 11 millió lakosa áram nélkül maradt – közölte hivatalos oldalán a kubai elnöki hivatal.

Ez elmúlt másfél évben ez már a hatodik teljes rendszerösszeomlás az országban. A kubai hatóságok közölték, megkezdték a hiba okainak feltárását, és életbe léptették a vészhelyzeti protokollt.

A szakemberek szerint a rendszert csak fokozatosan lehet újraindítani, mert a túl gyors terhelés egy újabb leálláshoz vezethet. A helyreállítás akár napokig is eltarthat.

Súlyos károkat okoz az áramszünet

Az áramszünetnek súlyos következményei vannak Kubában. A hűtés hiánya miatt az élelmiszerek gyorsan romlanak, ami tovább nehezíti az ellátást. A lakosság egy része már a hétvégén tiltakozásokba kezdett, egy közép-kubai városban a tüntetők megrongáltak egy pártszékházat, a rendőrség több embert őrizetbe vett.

A kubai kormány az energiahiányért elsősorban a külső tényezőket, köztük az amerikai szankciókat és az üzemanyag-import akadozását okolja. A kormány szerint hónapok óta nem érkezik az országba elegendő üzemanyag.

A válság hátterében ugyanakkor strukturális problémák is állnak. Az ország erőművei amortizálódtak, a beruházások elmaradtak, Kuba pedig nagymértékben függ az importált energiahordozóktól is.

Trump szerint Kuba hamarosan el fog bukni

A kubai helyzettel kapcsolatban Donald Trump amerikai elnök korábban úgy nyilatkozott, hogy Kuba „az összeomlás előtt áll”, és felvetette egy esetleges amerikai beavatkozás lehetőségét is. Washington mindeközben humanitárius segélyt hagyott jóvá a szigetország számára.

„Kuba egyébként hamarosan el fog bukni, ehhez nem kapcsolódik semmi, de Kuba is el fog bukni. Annyira akarnak megállapodást kötni”

– mondta a CNN-nek adott telefoninterjúban az amerikai elnök, amikor az Egyesült Államok katonai sikereiről beszélt.

A Reuters tudósítása szerint Trump azt is közölte, Marco Rubio amerikai külügyminiszter foglalkozik az országot érintő ügyekkel, amiből lehet, hogy „baráti átvétel lesz, de lehet, hogy nem”.

„Ő foglalkozik vele, és lehet, hogy baráti átvétel lesz, lehet, hogy nem. Nem igazán számít, mert ők tényleg… ahogy mondani szokták, bajban vannak. Nincs energiájuk, nincs pénzük”

– fogalmazott sajtótájékoztatóján Trump.

Trump hétfőn bejelentette Kuba elfoglalását

A Euronews tudósítása szerint Donald Trump amerikai elnök hétfőn bejelentette, hogy „elfoglalja” Kubát, miután az ország energiahálózata összeomlott a Washington által életbe léptetett olajembargó miatt.

„Úgy hiszem, megtiszteltetésben lesz részem Kuba elfoglalásával”

– jelentette ki Trump újságíróknak a Fehér Házban.

„Akár felszabadítom, akár elfoglalom. Jelenleg egy nagyon legyengült nemzetről van szó”

– mondta.

Felidézték, Trump már vasárnap is beszélt erről az Air Force One fedélzetén.

„Azt hiszem, hamarosan vagy megállapodást kötünk, vagy azt tesszük, amit tennünk kell”

– mondta.

A New York Times hétfőn névtelen forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a Trump-adminisztráció tisztviselői jelezték a kubai félnek, hogy Miguel Díaz-Canel elnököt akarják eltávolítani a hatalomból. Kuba miniszterelnök-helyettese, Oscar Pérez-Oliva hétfőn bejelentette, hogy a kubai emigránsok mostantól befektethetnek és vállalkozást alapíthatnak a szigeten.

„Kuba nyitott a gördülékeny kereskedelmi kapcsolatokra az amerikai vállalatokkal”

– nyilatkozta Perez-Oliva az NBC Newsnak.

A hatóságok jelenleg a legfontosabb infrastruktúrák – kórházak, vízellátó rendszerek és nagyvárosi központok – áramellátásának helyreállítására összpontosítanak. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a teljes rendszer mikor állhat helyre.

Videó:

(Nyugati Fény nyomán )