A szerb elnök döntött az intézkedésről.

Rakétarendszerek és különleges katonai egységek őrzik azt a szerb kompresszorállomást, amelynek leállása azonnal megbénítaná Magyarország orosz gázellátását. Belgrád nem kockáztat: március óta háborús szintű védelmet kapott a zabari létesítmény. A szerb köztársasági elnök,

Aleksandar Vučić döntése és a vezérkari főnök parancsa alapján

biztosít a Szerb Hadsereg megerősített védelmet a Velika Plana-i kompresszorállomásnál – írta az RTS.

Kulcsfontosságú a vezeték Magyarország gázellátásához

A kompresszorállomást 2021-ben építették, és

nélkülözhetetlen az orosz gáz Törökországból Magyarország felé történő szállításához.

A 930 kilométer hosszú Török Áramlat gázvezetéken tavaly Törökországból mintegy 7,5 milliárd köbméter gáz érkezett Magyarországra. A vezeték négy szakaszon halad át Szerbián: Zajecarnál lép be az országba, és Horgosnál hagyja el azt.

Már több szabotázsakciót hajtottak végre a Török Áramlat ellen is

A kompresszorállomás fokozott védelem alatt áll március óta. A Szerb Hadsereg 72. különleges műveleti dandárjának állományából Predrag Ljutics őrnagy elmondta, hogy a csapatok célja az esetleges fenyegetések mielőbbi felismerése és azok korai fázisban történő elhárítása. A katonák szoros együttműködésben dolgoznak Szerbia többi biztonsági szervével.

A légtérből érkező fenyegetések ellen a 250. rakétadandár HQ–17 AE rakétarendszere nyújt védelmet, amely gyors reakcióidejével és kis radar-visszaverő felületű célpontok megsemmisítésére való képességével is kitűnik. A dandár parancsnoka kiemelte, hogy az elmúlt három évben

több szabotázsakciót hajtottak végre

az orosz energiahordozókat szállító gázvezetékek ellen, köztük a Török Áramlat ellen is.

(index.hu /Nyugati Fény nyomán)