Befutott a figyelmeztetés Amerikából.
Trumpék már az EU-t fenyegetik, veszélybe került a kereskedelmi megállapodás
Az Egyesült Államok kormánya azzal fenyegette meg az Európai Uniót, hogy amennyiben nem ratifikálják módosítások nélkül a tavaly aláírt turnberry-i kereskedelmi megállapodást, akkor Európa elveszítheti kedvezményes hozzáférését az amerikai cseppfolyósított földgázhoz (LNG). Az Európai Parlamentben csütörtökön tartanak szavazást az egyezményről, miközben a globális LNG-ellátás egyre kiszámíthatatlanabbá válik.
Kedvező feltételek, más vevők
A 2025. július 27-én létrejött Turnberry-paktum részeként Amerika például beleegyezett, hogy a 30 százalékos büntetővámok helyett 15 százalékos vámszintet alkalmazzon az európai exportra, az EU pedig vállalta az amerikai mezőgazdasági termékek piacának további megnyitását. A baloldali frakciók ugyanakkor védintézkedéseket sürgetnek az EU-s szociális és környezetvédelmi sztenderdek megőrzése érdekében.
„Ha a turnberry-i megállapodást nem hajtják végre, visszakerülünk a kiindulópontra.
A feltételek biztosan nem lesznek ennyire kedvezőek, és vannak más vevők is a piacon”
– fogalmazott Andrew Puzder, az Egyesült Államok EU-hoz akkreditált nagykövete a Financial Timesnak adott interjújában.
Közölte: a megállapodás értelmében az EU vállalta, hogy 2028-ig 750 milliárd dollár értékben vásárol amerikai energiahordozókat, például LNG-t és kőolajat, valamint polgári nukleáris technológiát.
Váratlan időzítés
Az amerikai figyelmeztetés éppen abban a kiélezett helyzetben érkezett, amikor Katar – amely az egész világ LNG-termelésének mintegy ötödét adja – leállította exportját a Hormuzi-szoros iráni blokádja miatt. A Rász Laffán létesítményt ért támadások tovább szűkítették a kínálatot, ami jelentősen fokozza az energiapiaci bizonytalanságot. Jelezték, hogy bár Európát közvetlenül kevésbé érinti a kiesés, de egyes országok – például Olaszország – jelentős mértékben függtek a katari importtól.
Mindeközben a kereskedelmi megállapodás körül is feszültségek alakultak ki: az Egyesült Államok vámintézkedései és a jogi viták miatt a a megállapodás ratifikációja elhúzódik. Az Európai Parlament olyan biztosítékokat szeretne, amelyek lehetővé tennék az egyezmény felfüggesztését újabb amerikai vámok esetén. Azonban ezt az elképzelést a tagállamok várhatóan nem támogatnák.
(ft.com / portfolio.hu /Nyugati Fény nyomán)
Valódi Hírek










