Komoly változások jönnek.

Megjelent Pintér Sándor belügyminiszter új rendelete, amely jelentősen átalakítja a támogatott gyógyszerek felírásának szabályait – derül ki a a szerda esti Magyar Közlönyból.

Krónikus beteg nem maradhat gyógyszer nélkül

A friss jogszabály egyik legfontosabb üzenete világos: a krónikus betegségben szenvedő, folyamatos gyógyszeres terápiában részesülő betegek számára

létfontosságú, hogy a szükséges gyógyszereik folyamatosan rendelkezésre álljanak.

Ennek érdekében új lehetőséget nyitnak az ellátórendszerben. A rendelet indoklása szerint a betegbiztonság szem előtt tartásával szükséges lehetővé tenni, hogy – elsősorban a krónikus betegek kényelme érdekében – bizonyos esetekben gyógyszerész vagy okleveles kiterjesztett hatáskörű ápoló is írhasson fel társadalombiztosítási támogatással gyógyszert.

Nem csak az orvos írhat fel gyógyszert

A módosítás legjelentősebb eleme, hogy a jövőben – meghatározott feltételek mellett –

gyógyszerészek és speciálisan képzett ápolók is jogosultak lesznek támogatott gyógyszert felírni.

Ezt azonban csak akkor tehetik meg, ha:

  • a beteg már korábban kapta ugyanazt a gyógyszert orvostól,
  • az elmúlt fél évben legalább 120 napra elegendő mennyiséget írtak fel neki,
  • nincs érvényes orvosi recept ugyanarra a készítményre az elektronikus rendszerben.

A rendelet azonban egyértelmű korlátokat is szab:

  • legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszert lehet felírni,
  • kizárólag elektronikus recepten,
  • a gyógyszerész csak személyesen megjelenő betegnek adhatja ki,
  • kábItószernek vagy pszichotróp szernek minősülő gyógyszerek nem írhatók fel így.

Fontos az is, hogy a támogatás mértéke nem változik. A gyógyszerész vagy ápoló által felírt készítmény ugyanazzal a társadalombiztosítási támogatással lesz elérhető, mint ha azt háziorvos rendelte volna.

(Nyugati Fény nyomán)