Komoly változások jönnek.
Megjelent Pintér Sándor belügyminiszter új rendelete, amely jelentősen átalakítja a támogatott gyógyszerek felírásának szabályait – derül ki a a szerda esti Magyar Közlönyból.
Krónikus beteg nem maradhat gyógyszer nélkül
A friss jogszabály egyik legfontosabb üzenete világos: a krónikus betegségben szenvedő, folyamatos gyógyszeres terápiában részesülő betegek számára
létfontosságú, hogy a szükséges gyógyszereik folyamatosan rendelkezésre álljanak.
Ennek érdekében új lehetőséget nyitnak az ellátórendszerben. A rendelet indoklása szerint a betegbiztonság szem előtt tartásával szükséges lehetővé tenni, hogy – elsősorban a krónikus betegek kényelme érdekében – bizonyos esetekben gyógyszerész vagy okleveles kiterjesztett hatáskörű ápoló is írhasson fel társadalombiztosítási támogatással gyógyszert.
Nem csak az orvos írhat fel gyógyszert
A módosítás legjelentősebb eleme, hogy a jövőben – meghatározott feltételek mellett –
gyógyszerészek és speciálisan képzett ápolók is jogosultak lesznek támogatott gyógyszert felírni.
Ezt azonban csak akkor tehetik meg, ha:
- a beteg már korábban kapta ugyanazt a gyógyszert orvostól,
- az elmúlt fél évben legalább 120 napra elegendő mennyiséget írtak fel neki,
- nincs érvényes orvosi recept ugyanarra a készítményre az elektronikus rendszerben.
A rendelet azonban egyértelmű korlátokat is szab:
- legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszert lehet felírni,
- kizárólag elektronikus recepten,
- a gyógyszerész csak személyesen megjelenő betegnek adhatja ki,
- kábItószernek vagy pszichotróp szernek minősülő gyógyszerek nem írhatók fel így.
Fontos az is, hogy a támogatás mértéke nem változik. A gyógyszerész vagy ápoló által felírt készítmény ugyanazzal a társadalombiztosítási támogatással lesz elérhető, mint ha azt háziorvos rendelte volna.
(Nyugati Fény nyomán)
Valódi Hírek









