Nem semmi történet.

Március 25-én nem adtak ki egy nőnek sürgősségi fogamzásgátlót Dunakeszin egy gyógyszertárban elvi okokra hivatkozva. A történet nagy felháborodást keltett, petíciót is indítottak. A TASZ álláspontja szerint a Szent Jobb Gyógyszertár ezen eljárása sérti a női reprodukciós önrendelkezés jogát. A patika ellen

vizsgálat is indult.

Az Index felkereste az óbudai üzletüket, hogy osztják-e ezt a véleményt.

– „A dunakeszi üzletükben történt egy érdekes eset, amikor egy hölgynek nem adták ki a receptre felírt sürgősségi fogamzásgátló tablettáját. Az a gyógyszertár elvi okokra hivatkozva nem is tart ilyen terméket. Érdeklődnék, hogy ez minden üzletükre igaz-e?

– Nincs ilyen szoros szakmai együttműködés az üzleteink között, tehát attól, hogy az egyik patikában nem kapható valamilyen gyógyszer, egy másikban még lehet.

– Ezek szerint az önök gyógyszertára nem osztja ezt az elvet?

– Nem kaptam felhatalmazást a tulajdonostól arra, hogy erre válaszoljak.

– Rendben, akkor úgy kérdezem, hogy ha én most bemennék az önök patikájába egy recepttel, hogy kiváltsam a sürgősségi fogamzásgátlómat, lenne rá lehetőségem?

– Most, jelenleg nem tartunk ilyen készítményt.

Viszont felajánlanánk, hogy rendelünk be belőle, amennyiben igényt tartana erre. Azonban, mivel ezt a gyógyszert minél hamarabb be kell venni,

azt javasolnánk, keressen fel egy másik patikát.

– Világos.

– A helyzet az, hogy Dunakeszin inkább az a kérdés, történt-e jogszabálysértés. Ahogy én tudom, ezzel kapcsolatban egy vizsgálat indul majd, az dönti ezt el”

– hangzott el a beszélgetés az Index munkatársa és a patika dolgozója között.

Nem jártak el szabályosan

Az egészségügyi jog egyértelműen kimondja, hogy

a gyógyszerész nem tagadhatja meg a fogamzásgátló kiadását lelkiismereti vagy világnézeti okokra hivatkozva.

Az orvosok tekintetében létezik lelkiismereti szabadság, de a gyógyszertárakat szigorú ellátási szabályozás köti. Egy gyógyszerésznek tehát minden orvos által felírt gyógyszert kötelessége kiadni.

„A patika nem természetes személy, így a lelkiismereti okok nem értelmezhetőek, és maga az egészségügyi törvény is az orvosra vagy az egészségügyi dolgozóra utal, amikor az ellátás megtagadását szabályozza”

– mondta Téglásy Balázs ügyvéd.

„Ez nem abortusztabletta, az nem is legális készítmény Magyarországon. Az úgynevezett esemény utáni tabletta a terhesség megelőzését éri el. Terhességről akkor beszélhetünk, miután a megtermékenyült petesejt – ami az aktus után nagyjából 24 óra múlva kezd el osztódni – beágyazódott a méhbe. Ez a megtermékenyülést követően körülbelül hét nappal következik be”

– mondta egy nőgyógyász szakorvos.

(A kiemelt kép illusztráció)