Nem semmi történet.
Március 25-én nem adtak ki egy nőnek sürgősségi fogamzásgátlót Dunakeszin egy gyógyszertárban elvi okokra hivatkozva. A történet nagy felháborodást keltett, petíciót is indítottak. A TASZ álláspontja szerint a Szent Jobb Gyógyszertár ezen eljárása sérti a női reprodukciós önrendelkezés jogát. A patika ellen
vizsgálat is indult.
Az Index felkereste az óbudai üzletüket, hogy osztják-e ezt a véleményt.
– „A dunakeszi üzletükben történt egy érdekes eset, amikor egy hölgynek nem adták ki a receptre felírt sürgősségi fogamzásgátló tablettáját. Az a gyógyszertár elvi okokra hivatkozva nem is tart ilyen terméket. Érdeklődnék, hogy ez minden üzletükre igaz-e?
– Nincs ilyen szoros szakmai együttműködés az üzleteink között, tehát attól, hogy az egyik patikában nem kapható valamilyen gyógyszer, egy másikban még lehet.
– Ezek szerint az önök gyógyszertára nem osztja ezt az elvet?
– Nem kaptam felhatalmazást a tulajdonostól arra, hogy erre válaszoljak.
– Rendben, akkor úgy kérdezem, hogy ha én most bemennék az önök patikájába egy recepttel, hogy kiváltsam a sürgősségi fogamzásgátlómat, lenne rá lehetőségem?
– Most, jelenleg nem tartunk ilyen készítményt.
Viszont felajánlanánk, hogy rendelünk be belőle, amennyiben igényt tartana erre. Azonban, mivel ezt a gyógyszert minél hamarabb be kell venni,
azt javasolnánk, keressen fel egy másik patikát.
– Világos.
– A helyzet az, hogy Dunakeszin inkább az a kérdés, történt-e jogszabálysértés. Ahogy én tudom, ezzel kapcsolatban egy vizsgálat indul majd, az dönti ezt el”
– hangzott el a beszélgetés az Index munkatársa és a patika dolgozója között.
Nem jártak el szabályosan
Az egészségügyi jog egyértelműen kimondja, hogy
a gyógyszerész nem tagadhatja meg a fogamzásgátló kiadását lelkiismereti vagy világnézeti okokra hivatkozva.
Az orvosok tekintetében létezik lelkiismereti szabadság, de a gyógyszertárakat szigorú ellátási szabályozás köti. Egy gyógyszerésznek tehát minden orvos által felírt gyógyszert kötelessége kiadni.
„A patika nem természetes személy, így a lelkiismereti okok nem értelmezhetőek, és maga az egészségügyi törvény is az orvosra vagy az egészségügyi dolgozóra utal, amikor az ellátás megtagadását szabályozza”
– mondta Téglásy Balázs ügyvéd.
„Ez nem abortusztabletta, az nem is legális készítmény Magyarországon. Az úgynevezett esemény utáni tabletta a terhesség megelőzését éri el. Terhességről akkor beszélhetünk, miután a megtermékenyült petesejt – ami az aktus után nagyjából 24 óra múlva kezd el osztódni – beágyazódott a méhbe. Ez a megtermékenyülést követően körülbelül hét nappal következik be”
– mondta egy nőgyógyász szakorvos.
(A kiemelt kép illusztráció)
Valódi Hírek










