Magyarország gázellátásáról is nyilatkozott a miniszterelnök és Szijjártó Péter.
Orbán Viktor és Szijjártó Péter élőben jelentkezett a szerb–magyar határról, ahol a külgazdasági és külügyminiszter arra emlékeztetett, hogy épp egy európai energiaválság közepette Alekszandar Vucsics szerb elnök telefonon tájékoztatta Orbán Viktort vasárnap, hogy a Török Áramlat gázvezeték kritikus infrastruktúránál a szerb egységek
nagy rombolóerejű robbanóanyagot és annak működésbe hozásához szükséges gyújtózsinórokat találtak.
A szerb hatóságok a támadást megakadályozták, a magyar kormány pedig összehívta a Védelmi Tanács ülését, ahol több döntés született a szükséges intézkedésekről.
A miniszterelnök elmondta, hogy a helyzet rendkívül súlyos, míg korábban mindenki az olajról beszélt, amiért Ukrajna blokkolta a Magyarországra történő szállítását.
Ha a gázvezeték blokkolás alá kerül, akkor Magyarország energiaellátása ellehetetlenül. Ugyanis 2022 telén az Ukránok úgy döntöttek, hogy az Oroszország felől érkező gázellátást blokkolják a vezetéken, ez akkor nem okozott akkora „viharokat”, mint a jelenlegi olajblokád. De akkor a gázvezetéknek volt alternatívája, mert már a Krími háborút követően Magyarország a szomszédaival kiépített egy alternatív, Török Áramlatot, ennek a kapacitását növelték, így hiába van ukrán gázblokád, mégis működik Magyarország gázellátása.
„Ezért fontos ez a vezeték, ez a köldökzsinórunk, ha ezt elvágják, a magyar gazdaság megáll”
– hangsúlyozta Orbán. Hozzátette: köszöni a szerbeknek a gyors és hatékony intézkedést, a szabotázsakció kivizsgálás alatt van.
A Védelmi Tanács ülésén a miniszterelnök elrendelte a gázvezeték katonai védelmét, korábban pedig minden kritikus infrastruktúra-elemet korábban katonai védelem alá helyezték, így az a pontot is – ahonnan a miniszterelnök bejelentkezett – ahol felbukkan először a vezeték a föld alól a szerb–magyar határon.
A miniszterelnök ezzel kapcsolatos katonai szemlét tartott.
„Egyelőre Magyarország gázellátása nincs veszélyben de észnél kell lenni”
– összegzett a miniszterelnök., aki kérdésre válaszolva elmondta, arról nem volt tudomásuk, hogy szabotázsakció készül, de Magyarországon az illetékes szervek folyamatos készenlétben vannak.
(Nyugatu Fény nyomán)
Valódi Hírek










