Drasztikus csökkenés figyelhető meg a magyar stratégiai olaj- és üzemanyagkészletek biztonsági szintjében. A készletnapok száma a februári 91 naphoz képest

44-re csökkent.

Tehát egy hónap leforgása alatt a felére esett Magyarország biztonsági tartaléka, amely egy ellátási válság idején biztosítaná az ország működését. Az adatokat a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség osztotta meg a választás másnapján, április 13-án.

Az adatokból az is kiderült, hogy a kőolaj mennyiségénél kevésbé látványos csökkenés figyelhető meg: a február végi 572,8 tonnából az elmúlt hónap végére 486,9 tonna maradt.

A gázkészlet is negyedére csökkent

Magyarország gázolajkészlete február végén még 534 800 tonna volt, ez a mennyiség egy hónappal később már csaknem a negyedére csökkent, 143 800 tonnára.

Magyarország jövője

A benzin esetében 269 300-ról 54 800 tonnára esett vissza ez a szám.

A változás hátterében az áll, hogy miután februárban leállt a Barátság kőolajvezeték, a kormány a MOL kérésére felszabadította a stratégiai készleteket. Az adatok alapján pedig látható, hogy a készletekben azonnali, gyors átrendeződés történt.

Az elmúlt években a készletnapok számában sosem történt ilyen mértékű visszaesés, utoljára ennél alacsonyabb számadat csak 2023 márciusában szerepelt.

(index.hu /Nyugati Fény nyomán)