Ezen sokan meglepődnek majd.

Sajtóértesülések szerint Szijjártó Péter leköszönő külgazdasági és külügyminiszter kihagyja a tagállamok külügyminisztereinek jövő heti találkozóját. Így a Külügyek Tanácsában a leköszönő magyar kormány

nem miniszteri szinten képviselteti magát

– írta az Euronews. Egyelőre azt nem tudni, kit delegálhatnak helyette.

A találkozó leginkább a közel-keleti helyzetről, valamint ennek Európára gyakorolt hatásáról szól majd, de az ülést vezető Kaja Kallas korábban elmondta, hogy egyeztetne a magyar külügyminiszterrel azon vádakról, miszerint bizalmas uniós információkat adhatott át Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek.

Jövő héten csütörtökön tartanak kétnapos informális uniós csúcsot a tagállamok állam- és kormányfői a soros elnökséget ellátó Cipruson – amelyen Orbán Viktor már nem vesz részt –, előtte azonban a külügyminiszterek is találkoznak Luxemburgban a Külügyek Tanácsában.

Szijjártót nem látni a nyilvánosságban a választás estéje óta

Szijjártó a választás estéje óta nem sokat szerepel a nyilvánosságban: a választási vereség óta csak egyszer nyilatkozott, amikor Telex futás közben állította meg pár szó erejéig. Szijjártó arról beszélt, hogy a választási vereség meglepetésként érte, külügyminiszterként pedig szerinte semmilyen törvénytelen dolgot nem tett, tiszta a lelkiismerete. Szerinte a Külgazdasági és Külügyminisztériumban jelenleg nem darálnak le dokumentumokat, hiába keringenek erről felvételek.

Bóka János leköszönő uniós ügyekért felelős miniszter Orbán Viktor távolmaradását a kormányzati átadás–átvétellel magyarázta, ugyanakkor utóbbi kapcsán még hivatalos nyilatkozatot nem adott ki az ügyvivői minőségben a következő kormány felállásáig még hivatalban lévő Orbán-kormány.

(Nyugati Fény nyomán)