Bajban van a magyar gazdaság.
Hétfőn elkezdődött a leendő Tisza-kormány miniszterjelöltjeinek parlamenti bizottsági meghallgatása. Kapitány István gazdasági és energetikai miniszterjelölt a Gazdasági és Energetikai Bizottság előtt azt mondta, a befektetői és társadalmi bizalom helyreállítása az elsődleges cél. A Shell volt globális alelnöke hozzátette, a startupkörnyezet erősítése is fontos kormányzati célkitűzés.
„Nem szeretnénk, hogy összeszerelő üzemmé váljunk”
– mondta Kapitány reflektálva a Fideszkormányt ért egyik kritikára. Hozzátette, a leköszönő kormány irracionálisan sokat költött távol-keleti projektekre. Kiemelte, olyan beruházásokat tart sürgetőnek, amelyek technológiát hoznak, tisztességes versenybért fizetnek és nem segédmunkásbért.
„Nem zebrákat, hanem unikornisokat szeretnénk látni”
– fogalmazott a milliárd dolláros piaci értékű technológiai vállalkozásokra és a hatvanpusztai zebrákra utalva. A gazdasági szakember elmondta, első intézkedéseinek egyike a Paks 2 felülvizsgálata lesz, mivel
ezek titkosított szerződések,
ezért nem látták még a dokumentumokat. Ez az a projekt, amelyeket Orbán Viktor a választási vereség után úgy ítélt meg, hogy a kormány kudarca, hogy nem sikerült gyorsan megépíteni. A volt miniszterelnök más problémát nem nagyon látott a Fidesz 16 évében.
Nem fogják eltörölni a rezsicsökkentést
Kapitány elmondta azt is hogy „a 16 év fideszes kétharmad után” az energiaszegénység komoly probléma Magyarországon, becslések szerint mintegy
800 ezer háztartást érint.
Szerinte a nukleáris stratégia újragondolása segíthet majd a helyzeten. Kiemelte, nem fogják eltörölni a lakossági rezsicscökkentést, sőt,
létrehozzák a Rezsicsökkentés Plusz programot.
Ennek keretében a tűzifa áfáját csökkentenék, a szociális tűzifa keretét megduplázzák, és elérhetővé teszik az ötezer fő feletti településeken is. Tíz év alatt a magyar épületek legalább 25 százalékát magasabb energiahatékonysági kategóriába kívánják emelni.
Bár Gulyás Gergely frissen kinevezett Fidesz-frakcióvezető szerint a leköszönő kormány tökéletes gazdasági helyzetben hagyta az országot, a számok mást mondanak. Kiderült, hogy az államháztartás központi alrendszere
3849,8 milliárd forintos hiánnyal zárta április végét.
Úgyhogy Kapitány István minisztériumának nem lesz egyszerű dolga, ha fel akarja lendíteni a gazdaságot.
(Nyugati Fény nyomán)
Valódi Hírek










