Vizsgálatot kezdeményeznek.
Lengyelország hivatalos választ vár Budapesttől és Washingtontól, miután Zbigniew Ziobro volt lengyel igazságügyi miniszter Magyarországról az Egyesült Államokba utazott annak ellenére, hogy országában vádat emeltek ellene hivatali visszaélés miatt.
A lengyel kormány vizsgálatot kezdeményez annak tisztázására, milyen jogi alapon hagyhatta el Magyarországot Ziobro, a korábbi lengyel igazságügyi miniszter, aki ellen hazájában hatalommal való visszaélés miatt folyik eljárás.
Budapesttől és az Egyesült Államoktól is hivatalos tájékoztatást kérnek arról, milyen dokumentumok tették lehetővé Ziobro kiutazását és amerikai belépését – közölte a lengyel külügyminisztérium szóvivője. A lengyel kormány leginkább azt szeretné tisztázni, miként történhetett meg az utazás, miközben a politikust útlevelétől is megfosztották.
„Konkrétan arra vagyunk kíváncsiak, milyen dokumentummal lépte át a határt, és mi jogosította fel az Egyesült Államokba való belépésre”
– mondta a szóvivő.
Ziobro vasárnap maga erősítette meg, hogy jelenleg az Egyesült Államokban tartózkodik. Lengyel sajtóértesülések szerint politikai kommentátorként tevékenykedik egy, a Jog és Igazságosság párthoz közeli médiumban.
Orbán Viktor kormánya korábban menedékjogot biztosított Ziobro és helyettese, Marcin Romanowski számára. A varsói vezetés ugyanakkor abban bízott, hogy a magyarországi politikai változások nyomán lehetőség nyílhat a volt tisztségviselők hazaszállítására.
Ziobro a 2015 és 2023 közötti lengyel igazságügyi reformok egyik kulcsszereplője volt, jelenleg 26 ügyben vádolják.
A magyar és az amerikai hatóságok egyelőre nem reagáltak nyilvánosan a lengyel fél kérdéseire.
(reuters.com / portfolio.hu /Nyugati Fény nyomán)
Valódi Hírek









