Nagy a hiány.

Már idén minimum 50 milliárd forint többletforrásra lesz szükség ahhoz, hogy az önkormányzatok működését egyáltalán stabilizálni lehessen – mondta Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szervezetének korábbi elnöke a Népszavának. Schmidt úgy számol: az önkormányzatok évente 4000 milliárd forintból gazdálkodhatnak, de ebből 3300 milliárd elmegy a napi működésre.

Mint mondta: rövid távon a gyors stabilizálás a feladat, majd 2027-ben kellene a valós költségek bemutatásával, inflációs, energiaár- és bérkorrekciós automatizmusokat kell beépíteni a finanszírozási rendszerbe.

Ez után jöhetne az, hogy az önkormányzatoknak visszaadják azokat a hatásköröket, amelyeket helyi szinten jobban tudnak ellátni, mint állami szabályozással, és újragondolják a kormányhivatalok és az önkormányzatok viszonyát, ez szerinte reálisan 2028 elejétől vezethető be.