Kirámolták a múzeumot is.

Festmények, bútorok és történelmi tárgyak tömege került közgyűjteményekből a Budai Vár kormányzati épületeibe az elmúlt években. A nyilvánosságra került adatok szerint több intézményből vittek át értékes műtárgyakat a karmelitába, minisztériumokba és parlamenti helyiségekbe. Kövér László exházelnök elrekvirált például több mint 60 festményt a Nemzeti Múzeumtól, de Tisza István székét is, hogy az átkerüljön az Országház múzeumába. A múlt hétig ő ült rajta.

Több mint száz múzeumi műtárgy szolgált díszletként a felújított kormányzati épületekben, köztük a karmelita kolostorban, a Miniszterelnöki Kabinetirodában és az Országház termeiben. A hvg.hu összesítése szerint a Szépművészeti Múzeumból és a Magyar Nemzeti Galériából

közel száz alkotás került a Miniszterelnökséghez,

köztük ismert magyar művészek – Mednyánszky László, Márffy Ödön, Egry József, Kádár Béla, Paál László, Szinyei Merse Pál, Lotz Károly, Czóbel Béla, Benczúr Gyula, Vaszary János – művei.

A kölcsönzött vagy vagyonkezelésbe adott tárgyak között történelmi portrék, bútorok, szőnyegek és reprezentatív berendezési elemek is szerepeltek. A Nemzeti Múzeumtól több mint 60 műtárgy került az Országgyűlés Hivatalához. Mátyás király pajzsáról kiderült, hogy hiteles másolat, az eredeti Párizsban van – jelezte Jonathan Lacote francia nagykövet a Facebook-oldalán.

A lap szerint a Budai Vár kormányzati tereinek berendezése körül már a felújítás kezdetétől jelentős nyomás nehezedett a múzeumokra. Több forrás is arról számolt be, hogy az intézményektől nem egyszer kiemelt darabokat vártak, miközben az állam külön milliárdos keretet is létrehozott műtárgyvásárlásra, valamint belsőépítészeti kialakításra.

Ez a gyakorlat több esetben konfliktusokat okozott. Előfordult, hogy minisztériumok hosszú évekre megtartottak kiállításra is alkalmas alkotásokat, miközben a múzeumok kölcsönzési díjat nem kaptak, sőt, sokszor a szállítás költségeit is nekik kellett állniuk.

Egyes politikai vezetők személyesen válogathattak műtárgyakat irodáikhoz, miközben több dolgozó és szakember szerint a közgyűjteményi vagyon szerepe így elmozdult a közérdekű funkciójától.

(hvg.hu / mfor.hu nyomán)