Szinte hihetetlen.

A magyar tudományosság számára szinte felfoghatatlanul sok, több mint negyedbillió forintot (mintegy 250 milliárd forint) juttatott a Hankó Balázs vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium a Fidesz-kormánnyal kifejezetten szívélyes viszont ápoló Nobel-díjas Krausz Ferenc által irányított Élvonal Alapítványnak – hívta fel a figyelmet a Magyar Hang.

Olyan finanszírozási szerződést kötöttek velük – alig két hónappal a választás előtt –, amelyben csak mindkét fél egyetértésével lehetséges módosításokat eszközölni. Azt írták, Krausz mindvégig próbálta elrejteni a szerződést a nyilvánosság elől, de most a hozzájutottak a dokumentumhoz, ezért azt közzé is tették.

Az Élvonal Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítványra azért figyeltek fel, mert lapértesülések szerint belpolitikai bizonytalanságra hivatkozva visszalépett a Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) további finanszírozásától. Az intézmény középiskolás és egyetemista fiatalok természettudományos képzését támogatja, éves működési költsége pedig Hegyi Péter vezető közlése szerint körülbelül egymilliárd forint.

A program jelenleg 375 gimnáziumban mintegy 5500 diákot ér el, benne több mint 400 pedagógus vesz részt. A különös hírekre az alapítvány vezetése sajtótájékoztatón reagált. Krausz elmondta, addig nem kívánnak nagyobb pénzügyi vállalásokat tenni, amíg nem kapnak egyértelmű garanciát arra, hogy egy esetleges új kormány is teljes egészében tiszteletben tartja a korábban megkötött finanszírozási megállapodást. A Nobel-díjas kutató arra is kitért, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztériummal kötött szerződést jelenleg nem hozhatják nyilvánosságra, ugyanakkor jelezte, ha erre egy új kabinet felkéri vagy kötelezi őket, eleget fognak tenni ennek.

„Nincs jogunk ahhoz, hogy nyilvánosságra hozzuk a szerződést a KIM-mel (Kulturális és Innovációs Minisztérium), de ha az új kormány megkér vagy utasít minket erre, akkor azt maradéktalanul teljesítjük”

– közölte.

„A szerződés értelmében Hankó Balázs miniszter az állam nevében 2031. december 31-ig összesen 261 700 000 000, vagyis kettőszázhatvanegymilliárd-hétszázmillió forint finanszírozásról vállalt kötelezettséget. Egy másik, hasonló módon kikért dokumentum tanúsága szerint 2026. április 30-ig az alapítványnak már folyósítottak 22 381 152 992 forintot. Emellett 2026-ra kapnak még 400 millió forint működési támogatást, amit a későbbi években a fogyasztói árindexszel összhangban emelnek. Ismeretes, hogy az ugyancsak Krausz Ferenc által vezetett Molekuláris-Ujjlenyomat Kutató Központ (nem tudni, minek az a kötőjel, helyesen Molekulárisujjlenyomat-kutató Központnak kéne írni) korábban már kapott 75 milliárd forintnyi állami támogatást. Így a Krausz által vezetett szervezetek már bőven

300 milliárd forint feletti közpénz felett rendelkeznek úgy, hogy ennek felhasználásáról nagyrészt saját hatáskörben dönthetnek”

– írták.

Forrás: Magyar Hang

Forrás: Magyar Hang

„A nyilvánosságra került számok alapján számunkra továbbra is nehezen értelmezhető, hogy az alapítványunk 666 millió forintos támogatási kérelme miért nem fért bele a rendelkezésre álló forrásokba”

– nyilatkozta a lapnak Hegyi Péter.

A szerződés ügyében keresték az Élvonal Alapítványt, de személyesen Krausz Ferencet is. Arról érdeklődtek, mire fogják fordítani a támogatást, mert erről a szerződésben túl sok szó nem esik. Megkérdezték azt is, hogy a szerződés előkészítésekor konzultáltak-e a Magyar Tudományos Akadémiával vagy a Magyar Rektori Konferenciával, illetve a támogatás felhasználásáról egyeztetniük kell-e velük vagy bármely más szervezettel.

Válaszukban azt közölték: a megállapodás egy több évre szóló, teljesítményalapú tudományos, tehetséggondozási és innovációs konstrukciót rögzít, amely 2031 végéig szól. Az alapítvány vállalja, hogy legalább 25 nemzetközileg elismert, világszínvonalú kutató, valamint mintegy 50 kiemelkedően tehetséges fiatal kutató számára hozzon létre nemzetközi mércével is versenyképes kutatási környezetet, miközben országos tehetséggondozási rendszert épít ki.

(Nyugati Fény nyomán)