Nyílt levelet küldtek neki a szakemberek.
Közgazdászok már régóta kritizálják az üzemanyagok védett árát és most nyílt levelet írtak Kapitány Istvánnak, hogy törölje el a Fidesz-kormány intézkedését. A szakemberek úgy vélik, a védett árral azt az illúziót keltik, hogy a kormány meg tudja állítani a nemzetközi folyamatok hatásait az ország határánál. Felhívták a figyelmet arra is, hogy minél tovább húzzák,
annál nagyobb gazdasági problémákat fog mindez előidézni.
A gazdagoknak kedvez
A közgazdászok szerint a védett ár – mint a Fidesz sok más intézkedése is –
a gazdagoknak kedvez,
hiszen a lakosság leggazdagabb tíz százaléka mintegy tízszer annyi üzemanyagot fogyaszt, mint a legszegényebbek 10 százaléka. Így a szegényebbek tízszer kevesebb támogatást kapnak, ezért inkább szociális alapúvá kell tenni a beavatkozást. 12 közgazdász arra kérte tehát a gazdasági és energetikai minisztert, hogy vezesse ki a benzin védett árát és ármaximálás helyett pedig
szociális kompenzációval segítse a rászorulókat.
„Az üzemanyagárstop és adócsökkentés félrevezeti a lakosságot, mivel azt a képzetet kelti, hogy a nemzetközi folyamatokat az állam mindig megállítja az országhatáron, bármi történik is”
– írták. Hozzátették, az amerikai–iráni háború energiaárakra gyakorolt hatása nem átmeneti, a konfliktus eszkalálódhat, így hosszú távú megoldásokban kell gondolkodni. Nagy probléma szerintük az is, hogy a védett ár az üzemanyaghasználati kedvet ösztönzi, pedig a csökkentésre kellene fókuszálni. Emellett egyre több benzinkút be fog zárni, a benzinárstop kivezetése után pedig
drágább lesz az üzemanyag,
mint a védett ár nélkül lett volna.
(Nyugati Fény nyomán)
Valódi Hírek










