Nyílt levelet küldtek neki a szakemberek.

Közgazdászok már régóta kritizálják az üzemanyagok védett árát és most nyílt levelet írtak Kapitány Istvánnak, hogy törölje el a Fidesz-kormány intézkedését. A szakemberek úgy vélik, a védett árral azt az illúziót keltik, hogy a kormány meg tudja állítani a nemzetközi folyamatok hatásait az ország határánál. Felhívták a figyelmet arra is, hogy minél tovább húzzák,

annál nagyobb gazdasági problémákat fog mindez előidézni.

A gazdagoknak kedvez

A közgazdászok szerint a védett ár – mint a Fidesz sok más intézkedése is –

a gazdagoknak kedvez,

hiszen a lakosság leggazdagabb tíz százaléka mintegy tízszer annyi üzemanyagot fogyaszt, mint a legszegényebbek 10 százaléka. Így a szegényebbek tízszer kevesebb támogatást kapnak, ezért inkább szociális alapúvá kell tenni a beavatkozást. 12 közgazdász arra kérte tehát a gazdasági és energetikai minisztert, hogy vezesse ki a benzin védett árát és ármaximálás helyett pedig

szociális kompenzációval segítse a rászorulókat.

„Az üzemanyagárstop és adócsökkentés félrevezeti a lakosságot, mivel azt a képzetet kelti, hogy a nemzetközi folyamatokat az állam mindig megállítja az országhatáron, bármi történik is”

írták. Hozzátették, az amerikai–iráni háború energiaárakra gyakorolt hatása nem átmeneti, a konfliktus eszkalálódhat, így hosszú távú megoldásokban kell gondolkodni. Nagy probléma szerintük az is, hogy a védett ár az üzemanyaghasználati kedvet ösztönzi, pedig a csökkentésre kellene fókuszálni. Emellett egyre több benzinkút be fog zárni, a benzinárstop kivezetése után pedig

drágább lesz az üzemanyag,

mint a védett ár nélkül lett volna.

(Nyugati Fény nyomán)