Nyilvánossá tették a dokumentumokat.
Magyar Péter keddi sajtótájékoztatóján bejelentette, több dokumentumot is nyilvánosságra fognak hoznia kegyelmi ügyben. Felidézte a 444 cikkét, amely elindította az egész ügyet, és amely miatt Novák Katalin és Varga Judit is lemondott.
Az Orbán-kormány tagjai eddig elutasították, hogy a részleteket nyilvánosságra hozzák. Elmondta, a kegyelmi kérvényeket alapvetően az Igazságügyi Minisztérium dolgozói vizsgálják meg. Ezek alapján tesznek javaslatot, felterjesztést a köztársasági elnöknek: vagy javasolják a kegyelem megadását, vagy nem. Az esetek többségében negatív felterjesztés készül – tette hozzá.
A köztársasági elnök döntése után az igazságügyi miniszter ellenjegyzése szükséges a döntéshez. Ritkán fordul elő, hogy az igazságügyi miniszter nem jegyzi ellen a köztársasági elnök döntését – ismertette.
A tájékoztatón az első iratot kivetítették, ebből kiderült, hogy
az Igazságügyi Minisztérium Főosztálya nem támogatta K. Endrekegyelmi kérvényét.
Magyar Péter közölte, a második iratban sem szerepelt K. Endre neve, tehát nem javasolták az igazságügyi miniszternek, hogy K. Endre elnöki kegyelemet kapjon.
Felidézte, Novák Katalin ugyanazon a napon írta alá a kegyelmi kérvényt, amikor az igazságügyi miniszter is ellenjegyezte. Magyar közlése szerint ilyen még sosem történt, mert több hét, akár több hónap is lehet az ezzel kapcsolatos adminisztráció.
Magyar elmondta: két ügyet kiemeltek az eredeti ügymenetből, és abban a köztársasági elnök megváltoztatta az igazságügyi miniszter felterjesztését, amit még gyorsan alá is íratott valakivel, így kikerülve a szabályos jogi utat.
Megemlítette Ferenc pápa látogatását is, amikor 6 kegyelemről is döntöttek. Összesen 22 személy esetében született pozitív döntés. A Hunnia-ügyben úgy kaptak kegyelmet, hogy az akkori igazságügyi miniszter (Varga Judit) nem javasolta a kegyelem megadását, de
Novák Katalin valamiért úgy gondolta, hogy ő kegyelmet ad nekik is.
Az ismertetett dokumentumokat közzétették a kormany.hu/igazsagteteloldalon.
„A most közzétett iratok az Igazságügyi Minisztérium rendelkezésére álló dokumentumokat tartalmazzák. Az ügy teljes döntési lánca azonban kizárólag ezekből nem rekonstruálható, mivel a dokumentumok másik része a Köztársasági Elnöki Hivatalnál, a Sándor-palotában található.
Magyar Péter miniszterelnök ezért felszólítja a köztársasági elnököt, hogy a nála fellelhető dokumentumokat, feljegyzéseket és egyéb releváns iratokat szintén bocsássa nyilvánosságra, hogy a magyar emberek teljes képet kaphassanak a kegyelmi döntés előkészítéséről, előterjesztéséről és jóváhagyásáról.
A cél egyértelmű: teljes átláthatóság, a politikai felelősség tisztázása és annak biztosítása, hogy ilyen döntés Magyarországon többé ne születhessen meg a nyilvánosság kizárásával”
– olvasható a kormányzati honlapon.
Videó:
(Nyugati Fény nyomán)
Valódi Hírek










