A döntés valódi oka K. Endre nyugdíja volt.

A kegyelmi botrányt kirobbantó, a közösségi médiában Vidéki Prókátor néven író Fülöp Botond ügyvéd jelezte, hogy nem mindenben ért egyet Magyar Péter miniszterelnökkel.

Mint ismert, Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy kedden nyilvánosságra fogják hozni Kónya Endre (K. Endre) kegyelmi dossziéját. A kormányfő közlése szerint ismertetni fogják az Igazságügyi Minisztériumban lévő aktát, de elvárja, hogy a Sulyok Tamás hivatalában lévő anyag is kerüljön nyilvánosságra, hogy kiderüljön, miért adott elnöki kegyelmet Novák Katalin.

Fülöp Botond közölte, a kegyelmi kérvénnyel kapcsolatos döntés a köztársasági elnök diszkrecionális jogkörébe tartozik. Szerinte ezzel nem összeegyeztethető, hogy az indoklást nyilvánosságra hozzák.

„Azt nem tartom helyénvalónak. A diszkrecionális döntési jog lényegében véve azt jelenti, hogy az elnök úgy dönt, ahogy akar”

– fogalmazott.

Magyar azt is elmondta, a nyilvánosságra kerülő iratokból ki fog derülni a kegyelmi kérvényt benyújtó ügyvéd személye, azonban Fülöp Botond jelezte, egy ügyvédet sem érhet hátrány az általa ellátott megbízás tárgya és a megbízó személye miatt.

„Az ügyvéd minden bizonnyal azért készítette a beadványt, mert felkérést kapott rá”

– írta, hozzátéve, a Kónya Endrének adott kegyelem egy Novák Katalinhoz intézett informális kérés eredménye lehetett, ezért meglepődne, ha az erre vonatkozó információ is az iratok között szerepelne.

Az ügyvéd reagált Bayer Zsoltra is, aki nem értette, ki és miért erőltette K. Endre kegyelmét, hiszen a büntetéséből már csak két hónap „reintegrációs őrizet” volt hátra. Fülöp Botond jelezte, itt arról is szó van, hogy a kegyelem mentesít a foglalkozástól és közügyektől való eltiltástól, illetve a büntetett előélet következményeitől is. Tehát a kegyelmi döntés annak a lehetőségét teremtette meg, hogy Kónya Endre erkölcsi bizonyítványt kapjon és újra munkába állhasson.

„Vagyis az a rossz hírem van Bayer Zsolt számára, hogy a helyzet még annál is súlyosabb, mint amire ő gondolt: véleményem szerint nagyon könnyen lehet, hogy a rendszer bukásához vezető folyamatot elindító kegyelmi döntés valódi oka K. Endre nyugdíja volt”

– fogalmazott.

(Nyugati Fény nyomán)

Kapcsolódó: