Ezt sokan megérezhetik.

Magyar Péter Varsóban tartott közös sajtótájékoztatót Donald Tusk lengyel kormányfővel a megbeszélésüket követően. Tusk a tájékoztatón azt mondta, szerinte a Tisza Párt győzelme az áprilisi magyarországi választáson is csak annak bizonyítéka, hogy vannak, akik megvédik az igazi értékeket.

„Akik képesek, hajlandóak erőt fektetni, az egészségüket, sőt, vannak esetek, akik az életüket is áldozzák érte. És ha vannak ilyen emberek, akkor nem veszett el a világ”

– fogalmazott a lengyel kormányfő, aki Magyarhoz fordulva azt mondta, szeretné, hogy a magyar miniszterelnök lássa, hogy barátok között van jelen, sőt, „hívői is vannak”.

Tusk szerint a magyar-lengyel viszony hagyományosan jó, akkor is, ha ebben „volt egy kis szünet”.

„Amikor Orbán Viktor volt kormányon, az drámai időszak volt a lengyel-magyar viszonyban, de ez nem a lengyelek és a magyarok közötti rossz viszonyt jelentette”

– jelentette ki.

Orosz energiahordozók és Ukrajna

Hozzátette: Magyar Péterrel közösen vissza akarják állítani a régió jelentőségét, és ebben kulcsfontosságú lehet a visegrádi együttműködés. Kiemelte, hogy mivel a lengyelek már teljesen függetlenek az orosz energiahordozóktól, felajánlotta segítségét Magyar Péternek a témában.

A lengyel kormányfő jelezte továbbá, hogy Magyarral együtt fognak dolgozni egy közös álláspont kialakításán Ukrajnáról, és szerinte nem áll messze az álláspontjuk a kérdést illetően.

Magyar Péter megköszönte Tusknak a támogatást, és jelezte, hogy nem véletlenül Lengyelországba vezetett az első útja.

Szerinte magabiztos és szerény tagállamokra, illetve erős, versenyképes, önmagára büszke Közép-Európára. Ezért is örül annak, hogy új fejezet nyílhat a lengyel–magyar kapcsolatokban.

Kibővítenék a V4-es együttműködést

„Nekünk itt a jelenben kell közösen azon dolgoznunk, hogy büszkék lehessenek ránk a gyerekeink, unokáink, azért kell dolgoznunk, hogy az utánunk jövő generáció is büszke lehesssen ránk, és azt mondhassa, hogy itt voltak a szüleink, nagyszüleink, és megcselekedték, amit megkövetelt a haza”

– mondta Magyar. Jelezte: szeretné, hogy kibővítsék a visegrádi négyek együttműködését, akár Ausztriával, Horvátországgal, Szlovéniával vagy a skandináv államokkal is. Európa szíve ma Közép-Európában dobog a magyar miniszterelnök szerint, és nekik azért kell dolgozniuk, hogy minél „erősebben dobogjon ez a szív”.

Magyar azt is elmondta, más területen is szívesen veszik a lengyel tapasztalatokat.

„Megérkezett a varsói gyors a Tisza Párt győzelmével Budapestre”

– mondta Magyar Péter arra utalva, hogy a a lengyelországi döntések a politikában begyűrűznek Magyarországra is.

A miniszterelnök szerint hasonló problémákkal kellett szembenézni nekünk és a lengyeleknek, ilyenek a jogállamisági kérdések, EU-s források hazahozatala és hatékony felhasználása. Épp ezért számít a lengyel kormány és a lengyel nemzet tapasztalatára.

Ukrajna

Újságírói kérdésre a magyar miniszterelnök elmondta, hogy az orosz-ukrán háborúban Ukrajna az áldozat, és mindenkit bátorítanak arra, hogy egyrészt mielőbb legyen egy hosszabb tűzszünet, majd egy olyan tartós béke, amelyet a nemzetközi felek valóban garantálnak.

„Továbbra is kiállok amellett, hogy mielőbb le kell zárni ezt a háborút”

– szögezte le.

Minden uniós tagállam úgy és olyan eszközökkel segít, ahogy eldönti, hozzátette, majd kitért arra is, hogy említette Tusknak a magyar kisebbség helyzetét, és a Tisza-kormány megalakulása lehetőség arra, hogy a kárpátaljai magyarok megkapják azt, ami minden kisebbségnek jár az EU-ban.

(24.hu nyomán)