Már bánja.
Felfüggesztette Eszenyi Enikő Primadonnák című rendezésének próbafolyamatát a debreceni Csokonai Nemzeti Színház, miután több társulati tag is kifogásokat fogalmazott meg a rendezővel kapcsolatban. A színház vezetősége közölte, olyan munkakörnyezetet szeretnének megteremteni, amely tiszteleten alapul és mentes bármilyen bántalmazó magatartástól.
„A Csokonai Nemzeti Színház vezetősége elkötelezett a biztonságos, egymás méltóságát maradéktalanul tiszteletben tartó, a bántalmazástól és elfogadhatatlan viselkedéstől mentes, támogató munkakörnyezet biztosítása mellett”
– közölte a döntés okával kapcsolatban Vadász Dániel, a színház direktora.
Lengyel Tamás színész egy interjúban beszélt újból Eszenyi Enikő megalázó vezetői módszereiről. A Vígszínházban már 2020-ban is több tucat dolgozó számolt be hasonló tapasztalatokról egy belső vizsgálat során, amelynek részletei később nem kerültek nyilvánosságra. Lengyel részletesen beszélt az Eszenyi Enikő igazgatása alatt tapasztalt légkörről, félelemről, kiszolgáltatottságról és arról, hogyan bénítja meg az embert egy abuzív munkahelyi közeg. A színész úgy véli, a politikai fordulat után a színházi szakmában is eljött az idő a változásra.
Eszenyi közleményben reagált az ügyre, egyúttal bocsánatot is kért azoktól, akiket korábban bántalmazott.
„Az elmúlt években nem volt olyan nap és éjszaka, amikor ne foglalkoztatott volna a Vígszínházban töltött igazgatói időszakom. A színház az életem és a szenvedélyem, de ma már látom, hogy a szenvedélyes munka közben – bár soha nem akarattal –
sokszor nem kellő figyelemmel és empátiával fordultam mások felé.
Hozhatnék kifogásokat, magyarázatokat, mentegetőzhetnék is, de nem akarok.
A történtekért vállalom a felelősséget.
Sokáig azt hittem, hogy a próbák során tanúsított szenvedélyes, időnként nem megfelelő megnyilvánulásaimat igazolja az, ami végül a színpadon megszületik. Nagyon sajnálom, hogy voltak helyzetek, amikor másokat megbántva végeztem a munkámat, és ezzel lelki fájdalmat okozhattam. Azt gondoltam, hogy a színház fontosabb mindennél.
Nem volt igazam.
A következő évadban bemutatandó debreceni Primadonnák című produkció kapcsán az elmúlt hat évben most először fordult elő, hogy egy alkotói közösség egyes tagjaiban megfogalmazódott: nincs meg felém a közös munkához elengedhetetlen bizalom.
Megértettem, hogy a hat évvel ezelőtti visszalépésem a Vígszínház vezetésétől önmagában nem jelentett valódi lezárást.
Megértettem, hogy semmilyen művészi eredmény nem ér annyit, hogy közben emberek sérüljenek vagy megalázva érezzék magukat.
Kérem, fogadják el, hogy lehetséges a változás, amelyre folyamatosan törekszem, és amit tevékenységemmel az elmúlt években, valamint a jövőben is újra és újra bizonyítani szeretnék. Tudom, hogy vannak sebek, amelyeket nem lehet egyetlen nyilatkozattal begyógyítani,
mégis szeretnék mindenkit megkövetni. Kérem, fogadják el őszinte bocsánatkérésemet.”
Kapcsolódó:
Valódi Hírek










